Bujaré oslavy konce roku se blíží. Často bývají spojeny s konzumací alkoholu a s vyhledáváním zábavní pyrotechniky. Jiskřivá podívaná se však snadno může zvrtnout v nebezpečnou příhodu. Jak si užít bezpečného Silvestra? Policisté radí, jaká základní pravidla a opatření při manipulaci s třaskavinami dodržovat.
Policisté varují především před domácí výrobou zábavní pyrotechniky. „Ani podle zaručených návodů od kamarádů nebo návodu na internetu a sociálních sítích. Vzdejte se také jakýchkoliv úprav již zakoupené pyrotechniky. Namísto zvýšení efektu se výrobek může stát předmětem, který při použití nebo pouhé manipulaci ohrozí zdraví vaše i dalších osob," upozorňuje mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská,
Pyrotechniku bychom měli nakupoval v kamenných obchodech a u autorizovaných prodejců. Prodej a skladování ve venkovním prostředí tomuto zboží nevyhovuje, zábavním třaskavinám hrozí poškození a znehodnocení zejména vlhkem a mrazem.
Schválené pyrotechnické výrobky musí být také označeny štítkem CE a musí být opatřeny návodem v češtině. Pozor bychom si měli dát také na datum použitelnosti a případné poškození výrobku nebo jeho obalu.
„Před použitím pyrotechniky si důkladně pročtěte návod a dodržujte ho. S pyrotechnikou manipulujte na vhodném místě, vyhněte se stísněným a uzavřeným prostorám či balkonům domů. Vyhledejte volné prostranství, samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od dalších osob nebo objektů. Doplním, že každá z kategorií pyrotechnických výrobků patří do rukou osob příslušného věku a je zapotřebí s ní adekvátně zacházet," radí Štětínská.
Do dětských rukou pyrotechnika rozhodně nepatří. Zásadní je ale i její uskladnění. „Pokud jsou již u používání pyrotechniky děti přítomny, zajistěte jejich bezpečnost. A raději vícekrát zopakujte, aby nikdy nesbíraly nalezené petardy či jakoukoliv jinou pyrotechniku," apeluje policejní mluvčí.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.