Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 18:30
Rakovina prostaty je nejčastějším nádorem u mužů. Počet nemocných každým rokem stoupá. Diagnóza často přichází nečekaně a přináší sebou mnoho otázek – co se mnou bude dál, jaké jsou možnosti léčby, vyléčím se? Pokud je však nemoc odhalena včas, léčba je velmi účinná a šance na úplné uzdravení jsou vysoké. Jednou z moderních metod léčby, je protonová terapie. Právě ta pomohla i panu Janovi, jehož příběh ukazuje, jak důležité je včasné odhalení nemoci.
Pan Jan se s diagnózou karcinomu prostaty setkal nečekaně, i když pravidelně podstupoval preventivní prohlídky. „V minulosti jsem měl vždy výsledky PSA v normě, ale začal jsem si všímat opakovaného nálezu krve v moči. Šel jsem tedy k praktickému lékaři, který mi předepsal antibiotika, ale ta nezabrala,“ popisuje Jan. Proto navštívil urologa, který mu poměrně razantně sdělil podezření na diagnózu karcinomu prostaty. „K mé smůle to bylo v období letních prázdnin, takže rozhovor lékař korunoval suchým sdělením, že z důvodu odjezdu na dovolenou se mnou věc dále nemůže konzultovat. Takový přístup mě opravdu překvapil.“
Odhalit rakovinu prostaty v rané fázi onemocnění lze díky vyšetření PSA – bílkoviny, kterou prostata přirozeně produkuje. V krvi zdravého jedince je tato bílkovina v malém množství. V případě onemocnění prostaty její množství v krvi stoupá. Zvýšená hladina PSA ale nemusí nutně souviset s rakovinou prostaty. Může být známkou i jiných onemocnění, jako je např. zánět prostaty, nebo nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty). Z výsledků vyšetření PSA je možné s vysokou mírou přesnosti vyvodit, zda pacient potřebuje podstoupit navazující vyšetření, která přítomnost karcinomu potvrdí, či vyvrátí, nebo zda je zdráv a na vyšetření má z preventivních důvodů dojít opět za nějaký čas.
Po odchodu z ordinace Jan zprvu vůbec netušil, co má dělat. Shodou okolností byla stejná nemoc před lety diagnostikována také jeho otci, proto si nějaké informace o možnostech léčby vybavoval. „Vzhledem k tomu, že jsem technický typ, o protonové radioterapii jsem si nějaké informace již v minulosti zjišťoval. V okamžiku naprostého šoku a paniky se mi vyplatilo, že jsem o Protonovém centru již věděl. Téměř z minuty na minutu jsem ho kontaktoval. Jeho pracovníci se mi začali neprodleně věnovat a k mé radosti mi navíc sdělili, že je protonová léčba hrazena zdravotními pojišťovnami.“
Rakovinu prostaty je možné léčit několika způsoby. Zvolit lze chirurgický zákrok (radikální prostatektomii) nebo ozařování (radioterapii), kdy je možné volit mezi fotonovou a protonovou radioterapií. Také je možné, v některých případech, pacienta sledovat a odložit léčbu do okamžiku, kdy dojde k progresi onemocnění.
Mezi hlavní komplikace, spojené s léčbou rakoviny prostaty, patří inkontinence (samovolný únik moči) a impotence (erektilní dysfunkce). Pro aktivní muže je při vzniku těchto komplikací nošení inkontinenčních pomůcek, stejně jako neschopnost dosáhnout kvalitní erekce, nevítaným zásahem do života s nezanedbatelným vlivem na psychiku. K oběma těmto jevům může dojít v důsledku využití obou výše zmíněných léčebných modalit, ovšem u zcela rozdílného počtu pacientů.
Protonová léčba umožňuje velmi přesně ozářit nádor a tím snížit nežádoucí ozáření okolních tkání a orgánů. Ve srovnání s operací významně snižuje riziko vzniku impotence a riziko vzniku inkontinence, tedy úniku moči. Při protonové léčbě karcinomu prostaty časného stadia je toto riziko minimalizováno na pouhé 1 %, zatímco po operaci se inkontinence objevuje u zhruba 15 % mužů. U nízkorizikových karcinomů prostaty je až 96, 5 % pacientů po pěti letech sledování bez známek návratu onemocnění. Nespornou výhodou protonové léčby je také podstatně nižší časová náročnost pro pacienty. Protonová léčba je ambulantní, tedy bez nutnosti hospitalizace. Trvá pouze pět dní u časného stadia karcinomu prostaty, a 21 dní u pokročilého stadia.
„Do Protonového centra jsem přišel zlomený, ale lidský přístup personálu mě dostal zpět na správnou cestu. Dobrý dojem ve mně umocnil i moderní interiér budovy a přítomnost mého osobního koordinátora, který je v PTC přidělen každému pacientovi. Koordinátor se mnou probral celý proces léčby. Přišel jsem do krásné budovy, kde se mi okamžitě někdo věnoval, a proto jsem se zde necítil pouze jako číslo na papíru.“
Jelikož je v Protonovém centru vždy na prvním místě pacient, je pro jeho pohodlí zařízeno maximum. Od vstupní konzultace až po ukončení léčby má každý pacient svého ošetřujícího lékaře, který se mu plně věnuje. Dále je mu k dispozici i osobní koordinátor léčby, který domlouvá termíny vyšetření a je připravený zodpovědět všechny případné otázky.
Po absolvování protonové radioterapie Jan nepociťuje žádné obtíže. Právě minimální vedlejší účinky léčby Jan považuje za rozhodující faktory, které ho vedly k rozhodnutí zvolit ozařování protony. „Nejde o to, zbavit se problému, ale také o to, jak s ním po léčbě dále fungovat. Já zvolil cestu s minimálními následky. Považuji za důležité vědět, že léčebných metod může být více než pouze ta, kterou vám doporučí lékař. Každému pacientovi s onkologickou diagnózou bych proto doporučil, aby si o své diagnóze i o léčbě pokusil nalézt maximum informací.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.