Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 16. prosince 2022, 14:49
Nachází se na střeše vašeho domu solární panely a vy si během zimy kladete stále dokola tu jednu a samou otázku – fungují solární panely v zimě? Odpověď je sice překvapivá, ale kladná. Aby ovšem mohly solární panely efektivně vyrábět elektrickou energii, vyžadují údržbu. V čem tato údržba spočívá? Máme pro vás snadný návod na to, jak čistit solární panely a podpořit tak jejich funkčnost.
Začněme ale tím, co vás možná již mnohokrát napadlo. Jak je možné, že fotovoltaické panely bez problému fungují také v zimě, když přísun slunečních paprsků je znatelně nižší než v létě? Panely totiž využívají světelnou složku slunečního záření, tudíž mají dostatek energie i v případě, že slunce pouze proniká pouze mezi mraky. Mimochodem, fotovoltaické panely mají při nižších teplotách vyšší výkon a napětí. Dá se tedy dokonce říci, že v zimě jsou mnohem účinnější než v létě.
Problémem tedy není to, že by v zimě solární panely nefungovaly, ale to, že slunce se na obloze vyskytuje podstatně méně, než v létě a také to, že sluneční paprsky dopadají na panely pod zcela jiným úhlem než během léta. Právětento úhel dopadu slunečních paprsků je mnohem méně efektivnější a výrobě elektrické energie nepomáhá ani sníh či námraza. Fotovoltaické panely pokryté vrstvou sněhu a námrazy nedokážou vyrobit žádnou energii a ještě hrozí, že dojde k jejich trvalému poškození. Řešení je tedy nasnadě – v zimě nepodceňujte čištění solárních panelů.
Aby se nestávalo, že vám solární panely během zimních měsíců zapadají tlustou vrstvou sněhu, před příchodem zimy se ubezpečte o tom, že jsou panely na střeše správně umístěny. Jejich sklon by měl být 30 ° a k výrobě největšího možného množství energie přispěje také jejich vhodné natočení, což je na jih. Je-li střecha vašeho domu situována na východ či na západ, jedná se také o velmi účinné umístění, protože právě po ránu a během odpoledne a večera, dochází ve většině domácností k největší spotřebě elektřiny.
Jsou vaše fotovoltaické panely položeny střeše v doporučeném sklonu, ale i přesto vám při sněhových přeháňkách zapadaly sněhem a nevyrábí žádnou elektřinu? Do čištění solárních panelů se můžete pustit sami, ale potřebujete k tomu vhodné vybavení. To se skládá ze stěrek a shrnovačů, které se k údržbě solárních panelů vyrábějí. V létě vám sice postačí teplá voda a hadřík, případně houbička, ale sníh si vyžaduje zcela jiné náčiní.
Nastane-li ovšem situace, že sněhu napadne opravdu hodně a vy si na čištění fotovoltaických panelů na střeše netroufnete, nebojte se kontaktovat profesionály. Firem, jež se na údržbu solárních panelů specializují, existuje celá řada a rádi vám s odklízením sněhu z panelů pomohou. S jejich kontaktováním ale neotálejte. Při větším množství sněhu totiž může dojít k trvalému poškození panelů.
Jestliže vás zajímá, o kolik se může snížit efektivita solárních panelů při jejich zašpinění, máme pro vás několik čísel. Zatímco prachové znečištění sníží účinnost panelů o 5 až 10 %, usazeniny, ptačí trus a větší míra znečištění snižuje efektivnost až o 15 %. Sníh, jak jsme již zmínili, může efektivitu fotovoltaických panelů dokonce zcela pozastavit.
Udržujte své solární panely v dokonalém stavu a celoročně jim poskytujte nezbytnou péči. Čištění a údržba fotovoltaických panelů nejenom zvýší jejich účinnost, ale také prodlouží jejich životnost.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.