Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 10. srpna 2022, 07:00
V interiéru je trendem nábytek z přírodních materiálů, ale na zahradách a terasách stále častěji vidíme umělý ratan. Vypadá totiž mnohem lépe než plast a zároveň je levnější a odolnější než dřevo. Jaké další výhody nabízí? A v čem se podobá přírodnímu ratanu?
Umělý ratan se vyrábí lisováním z polyetylenových vláken, která jsou stejně pružná jako skutečné ratanové lýko. Dají se z něj tedy vyplétat i složitější vzory na velkých plochách. Narozdíl od přírodního ratanu je ale mnohem odolnější a déle vydrží v náročných podmínkách. Ani na přímém slunci nevybledne a vlhkost mu také neškodí, pokud tedy není extrémní. Na zimu přesto doporučujeme nábytek z polyratanu uskladnit ve vnitřních prostorách.
Kromě výpletu záleží i na kvalitě konstrukce, která se zpravidla vyrábí ze dřeva, oceli nebo hliníku. Nejdelší životnost má hliník, ale dřevo je zase výrazně levnější a šetrnější k přírodě.
V poměru ceny a výkonu nemá tento materiál konkurenci. Oproti přírodnímu ratanu vychází dokonce řádově levněji a v porovnání se dřevem se také vyplatí. Celý venkovní jídelní set můžete pořídit už od 3 000 Kč. Přitom se o něj skoro nemusíte starat a vydrží vám i deset let.
Jak už bylo řečeno, designově je umělý ratan od přírodní verze k nerozeznání. Hodí se tak na každý balkon, terasu či zahradu. Jeho jednoduchý moderní vzhled můžete ale ještě vylepšit sladěnými podsedáky, opěradly a polštáři. Všechny tyto doplňky vám navíc zajistí pohodlí a během chladných večerů lehce zahřejí.
Milovníky udržitelnosti a přírodních materiálů jistě zaujme, že umělý ratan není jen vzhledovou imitací přírodní varianty, ale vyrovná se mu také šetrnou výrobou a snadnou recyklací.
Kromě toho vás polyratan potěší nízkou hmotností. Zahradní židle, sedačky i stoly z tohoto materiálu velmi snadno přemístíte. A zároveň se nemusíte bát, že by byly nestabilní a málo pevné. Sedět se vám na nich bude velmi příjemně. Jen pozor na to, že se nedají složit nebo rozložit, a tak při převozu nebo skladování zaberou větší prostor.
Nábytek z umělého ratanu je velmi nenáročný na údržbu, stačí ho pravidelně otírat vlhkým hadříkem se saponátem. Neměl by ale nasáknout vodou – když už k tomu dojde, postavte ho na přímé slunce, kde pomalu vyschne. Případně můžete použít i vysoušeč vlasů.
Prodávají se také speciální čisticí prostředky, kterými si údržbu ještě usnadníte. Kromě samotných křesel a stolků ale nezapomínejte ani na doplňky. Kupujte jen ty s kvalitní povrchovou úpravou a nezapomínejte je čistit spolu s nábytkem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.