Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Odporně chladnokrevný útok na civilní obyvatelstvo izraelského jihu připomnělo mezinárodnímu společenství, že na blízkém východě doutná už pětasedmdesát let válka, stejně krvavá, jako ta na Ukrajině. Na tahu je nyní Izrael. A jsou to právě jeho vrcholní představitelé, kteří mají jediní reálnou šanci přinést blízkému východu mír.
Důvody, pro které Hamás provedl poslední spektakulární útoky na Izrael, jsou veskrze dva. Prvním je sbližování některých islámských zemí (zejména sunnitských) s Izraelem. Saúdská Arábie a někteří její spojenci začali s Izraelem hledat status quo, to samozřejmě znepokojuje Palestince, protože pokud by tyto země vybudovaly s Izraelem nějakou formu spolupráce, palestinský problém by byl odsunut jednou provždy na druhou kolej a palestinský národ by se nezávislosti ve vlastním státě nemusel nikdy dočkat.
Druhým důvodem je reakce na chování posledních izraelských vlád. Izrael má v poslední dekádě řadu ryze vnitropolitických problémů, které se týkají ekonomiky nebo sociálních věcí. Relativně nedávno například proběhly celou zemí masivní protesty proti vládní bytové politice. Izraelské vlády se však tyto problémy zpravidla snaží překrýt exemplární tvrdostí na mezinárodní scéně. Sveřepě pokračují ve výstavbě nových městských částí na územích patřících Palestincům a bourají kvůli tomu celé palestinské vesnice. To vyvolává tlak nejen ze strany OSN, která k zastavení osidlování okupovaných měst vyzvala už v několika rezolucích, ale také z Evropské unie a USA.
Když se v březnu 2018 uskutečnila velká palestinská demonstrace, nazvaná „Návrat domů", která si kladla za cíl upozornit na to, že statisíce Palestinců živoří v uprchlických táborech, zatímco Izrael zastavuje další a další palestinskou půdu, rozpoutaly se na hranicích násilné střety. Zatímco Izrael při nich přišel o jednoho padlého a šest zraněných vojáků, na palestinské straně šlo o sto šedesát osm mrtvých a přes sedmnáct tisíc zraněných.
Tím, co přitom hýbalo v posledních letech současným blízkým východem, byl konflikt mezi šíity a sunnity, ve kterém proti sobě stojí Írán a Saúdská Arábie. Vše důležité, co se v regionu odehrává, nese silnou stopu přítomnosti jedné nebo obou regionálních mocností. Vítězná válka proti Islámskému státu, kurdský boj za nezávislost, palestinský konflikt, válka v Jemenu, blokáda Kataru, povstání v Iráku a samozřejmě občanská válka v Sýrii. Všechny tyto konflikty se staly pro obě ambiciózní říše hřištěm, na kterém spolu v zastoupení bojují o blízkovýchodní hegemonii. Pokud však pro Saúdskou Arábii Izrael prakticky není téma, zejména díky politickému sbližování, pragmatičtí íránští ajatolláhové hrají izraelskou kartu zejména ve snaze dostat na svou stranu arabskou veřejnost napříč blízkým východem, aby ji mohli využívat k mocenskému souboji se Saúdy.
Dobře totiž vědí, že jejich velkým spojencem je blízkovýchodní chudoba. Podle Světové banky čtvrtina irácké populace dnes musí vyžít s méně než 2 dolary na den, v Jemenu je to dokonce 37%. Dětský fond UNICEF uvádí, že na Blízkém východě žije čtvrtina všech dětí v hladu, chudobě, bez přístřeší, lékařské péče nebo přístupu k pitné vodě. Téměř polovina všech místních dětí nemá plně vyvinutou imunitu vzhledem k prostředí, ve kterém vyrůstají. A tak zatímco ropná království, jako je Saúdská Arábie, ostentativně plýtvají gigantickými zisky z nerostných zdrojů, jednotlivými zeměmi regionu bloudí sem a tam miliony demotivovaných ubožáků, kteří se stávají ideálním cílem náborových kampaní náboženských organizací, propojených s některou z mnoha regionálních teroristických skupin.
Blízký východ je už mnoho desítek let neuralgickým bodem světové politiky. Střetává se v něm mnoho protichůdných zájmů a na vše dodnes doplácí obyčejní lidé. Izraelci, na jejichž hlavy dopadají rakety z Libanonu nebo palestinských území. Egypťané, kterým armáda ukradla jejich revoluci, zrazení Kurdové i syrská demokratická opozice, hnáni do pouště z jedné strany Erdoganovou a z druhé Asadovou armádou. Iráčané, jejichž stát se drobí na mnoho klanových území, o která spolu soupeří islamisté, Turci a Írán. Chudí zahraniční dělníci v Saúdské Arábii, kteří uprostřed chudoby a dřiny bez konce sledují, jak Saúdská královská rodina ostentativně rozhazuje nepředstavitelné státní jmění. Íránci, jejichž země se po letech tvrdých sankcí topí v hlubokých ekonomických problémech. A v neposlední řadě Palestinci. Národ, kterému dějiny ukradly jeho vlastní stát.
Pokud chceme vidět šťastný a spokojený blízký východ, který hromadně nenakupuje zbraně a na oplátku nevyváží terorismus a uprchlíky, bude muset každý z regionálních hráčů ustoupit. Mezi Palestinou a Izraelem musí být definitivně nastoleny původní hranice z roku 1967 a vytvořeny dva nezávislé státy. Židovský Izrael, který budou ostatní národy regionu uznávat a plně respektovat, a nezávislá Palestina. Samozřejmostí je mnohem důraznější sledování nelegálního obchodu se zbraněmi a jeho postihování ze strany příslušných mezinárodních institucí.
Nesmí se stát, aby byl Izrael nezávislou Palestinou jakkoli ohrožován. Židovskému státu musí být dány pevné záruky celistvosti a svrchovanosti. A to nikoli jen na papíře, ale v reálu. V západních médiích bývá čas od času zmiňována možnost přijetí Izraele do NATO ve chvíli, kdy na blízkém východě dojde k nějakému všeobecnému politickému průlomu. Možná k tak radikálnímu kroku ani nebude muset dojít.
Jisté je, že region si po vší bídě a prodělaném utrpení zaslouží mír a prosperitu. Na tahu je nyní Izrael.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Největší válečná loď světa má unikátní jaderný reaktor. Podívejte se na její trumfy - Co se týče vyslání lodi, komentovala jej pro magazín Insider profesorka Hayat Alvi z US Naval College, která se zaměřuje právě na oblast Blízkého Východu. Uvádí, že hlavním důvodem, proč Spojené státy reagovaly vysláním USS Gerald R. Ford a následně i USS Dwight D. Eisenhower, je zejména demonstrace podpory a spojenectví s Izraelem.
Tohle je prostě požár a židi ho hasí olejem - víte co se stane když do ohně nalejete olej? Ne? tak vám to vysvětlím - dojde k silné explozi.
ad Národ, kterému dějiny ukradly jeho vlastní stát. - byly tam po roce 1945 dislokovány britské kontingenty - dál už citát - In May 1948, after Britain dissolved the mandate, Zionist leaders declared Israel an independent state. A group of Arab countries including Egypt, Iraq, Syria, and what was then called Transjordan invaded, triggering the first Arab-Israeli War. As Israeli forces seized territory, thousands of Palestinians were forced to flee their homes and became refugees in what is referred to as the “Nakba,” or catastrophe. - The Geopolitics of Palestine, Explained
ad Vítězná válka proti Islámskému státu - USA nechávali IS dlouho v klidu - v podstatě ho dlouhodobě podporovali a vytvořily protože to byla jejich armáda proti Asadovi - i s jeho hlavním městem Mosúlem - až když Rusko začalo IS bombardovat - CIA rychle pozabíjela své IS velitele aby se nedostali do rukou Rusům a Mosúl byl zázračně "osvobozen" bez jediného výstřelu.
Problém židů je že nekomunikují - a tak namísto komunikace nastupuje to co vidíme.
Proč je ten konflikt až tak obrovský? Odpověď na tuhle otázku nemá smysl. Je to prostě wwiii a Čína bude tentokrát silnější než USA.
"Íránci, jejichž země se po letech tvrdých sankcí topí v hlubokých ekonomických problémech. " - Írán si bez USA vystačí, jejich sankce jenom prohloubí jejich krizi a urychlí jejich izolaci a konec.
Taktika mafie psychopatů je všechno koupit, vybombardovat a úvěrama dostat lidí do dluhových pastí. Viz na yt Bosé stopy značky Baťa.
USA mají HDP 25, Čína 23 b USD - ale - Čína je již větší ekonomika a to hlavné v důsledku násobně nižších cen většiny surovin a produktů - jako nezávislý příklad různých cen toho samého je možno použít tzv. BigMac index a porovnat cenu v Německu a Rusku - a zase, McDonald už v Rusku naštěstí není ale je tam jeho obdoba dělající to samé - takže Německo 1300 rublů, Rusko - 300
"odle Světové banky čtvrtina irácké populace dnes musí vyžít s méně než 2 dolary na den " - to je hlavné problém, dolar, je potřeba se ho zbavit
Nejsou to jen jejich falešné dolary které si tisknou, také různé kryplměny které našli asi v kapsách těch neviditelných šatů viz pohádka Císařovy nové šaty. Jako ta neviditelná jitrnice z pohádky Obušku z pytle ven.
Pro vražednou lichvářskou mafii, válečnické trpaslíky, zbrojaře, překupníky, pašeráky, lháře, neZiskovkáře, podvodníky je mír sprosté slovo. Svět, lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které znají. Všichni mluví o ekologii tak ať přestanou válčit, zbrojit, plýtvat životy, surovinami, energiemi, prací, penězi, znečišťovat, zneužívat lidi po sektách náboženství novou totalitou zelenismus migrantismus globalismus duhysmus euhujerismus kovidismus, dotace. Přijďte všichni ke všem volbám říct mafii a dost !