Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Slavíme, pondělí je Den daňové svobody!

Autoři

Na dnešní den připadá podle výpočtu Liberálního institutu ostře sledovaný Den daňové svobody! Tedy den, kdy přestáváme vydělávat na pokrytí veřejných výdajů a začínáme pracovat sami na sebe. Prací pro stát jsme letos strávili 149 dní, což je rekordně „krátká“ doba – v minulém roce to bylo o 4 dny více. Slovo krátká jsem si přesto dovolil vložit do uvozovek, a sice ze dvou důvodů.

Tím prvním je fakt, že stále existují země, v nichž daňovou svobodu vídají o poznání dříve než v České republice. Irsko, Jižní Korea, Švýcarsko, Austrálie, Spojené státy americké, Estonsko… To je jen výběr zemí, v nichž jsou daňoví poplatníci ekonomicky svobodnější, jelikož státní instituce přerozdělují relativně menší část produkce než v České republice; jinými slovy z každé vyprodukované koruny si erár činí nárok na její menší část.

My bychom se neměli nechat uchlácholit tím, že se někde mají ještě hůře, ale měli bychom se porovnávat s těmi nejlepšími. A tady je třeba konstatovat, že máme stále co zlepšovat – kdo by nechtěl mít Den daňové svobody v dubnu?  

Tím druhým je fakt, že rekordní výsledek, kterého bylo v tomto roce dosaženo, bohužel není v žádném případě zásluhou politiků. Den daňové svobody je totiž počítán jako zlomek veřejných výdajů (čitatel) a produkce ekonomiky zastoupené hrubým domácím produktem (jmenovatel).

Politici mohou snadno ovlivnit veřejné výdaje, ale zásluhy za růst ekonomiky si přisuzují, jak se jim hodí – většinou zcela irelevantně. V ideálním světě by měly veřejné výdaje stagnovat (nebo klesat) a produkce ekonomiky podpořené ekonomickou svobodou růst. Pak by bylo zaručeno, že se bude Den daňové svobody systematicky posouvat k začátku roku a my všichni budeme daňově svobodnější.

Bohužel však veřejné výdaje kontinuálně rostou, což vytváří velké riziko propadu daňové svobody při krizi, jakou jsme zažili při mezi lety 2008 až 2010 – mezi těmito roky se Den daňové svobody zpozdil skokově o 11 dní právě kvůli nezastavitelnému, kontinuálnímu růstu veřejných výdajů.

Co z toho plyne? Pokud by se našel politik, kterému by záleželo na daňové svobodě jeho voličů, měl by se snažit o jedinou věc – měl by se snažit zarazit bobtnání státního sektoru, vyjádřené jako objem veřejných výdajů, počet úřadů a úředníků, počet byrokratických nařízení, které následně generují potřebu nových úřednických míst, či poměru státem přerozdělované produkce. Jedině tato opatření budou znamenat, že Češi budou rok od roku daňově svobodnější.

P.S.: A kdyby se někdo z nich náhodou podíval do Estonska, kde již od roku 2002 vyplňují kompletně daňové přiznání přes internet (náročnost zhruba tři až pět minut) a od roku 2015 jen jedním kliknutím potvrzují předvyplněné údaje, které v průběhu roku tak jako tak zaměstnavatelé reportují o svých zaměstnancích finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně (tento úkon trvá řádově desítky vteřin), pak by se nám určitě i ty stávající daně platily s menším nechutí.  

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Den daňové svobody, Liberální institut, Česko, Estonsko, ekonomika, USA, Švýcarsko, Jižní Korea, Austrálie, Irsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.