Pondělí 7. 4. 2025  |  Svátek má Heřman / Hermína

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Autoři

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

Je celkem jasné, že ve skutečnosti příliš nejde o to, jestli je Poche skutečně „vítač“, jak se o něm tvrdí. Jde o vcelku obyčejný boj o voliče. Aféra nejspíše pomůže většině aktérů s výjimkou ČSSD. Ta je ve velmi špatné situaci, kdy v podstatě jakýkoliv výsledek popudí část straníků a voličů. Jan Hamáček je navíc v osobně prekérní situaci, jelikož Pocheho vliv výrazně pomohl k jeho zvolení předsedou strany.

Pro KSČM a zvláště pro ANO je tato aféra vítaným prostředkem jak demonstrovat, že rozhodně nejsou pro přijímání migrantů. To je pro obě strany důležité, jelikož určitě cílí i na současné voliče SPD. Pro Babiše je tento spor také možností, jak ukázat ČSSD její reálnou sílu a vliv v budoucí koalici. Navíc mu to dává možnost vyobchodovat podporu prezidentovi za něco jiného. Třeba i za něco, co bude potřebovat v budoucnu.

Motivace prezidenta Zemana je v zásadě jednoduchá. Je to prosté vyřizování účtů. Odporem proti Pochemu se jednak mstí jemu osobně zato, že podpořil v prezidentské volbě Drahoše, a také je to úder proti progresivnímu křídlu v ČSSD, se kterým již měl v minulosti spory. Také tím svým voličům ukazuje, jak „bojuje proti migrační vlně“. Pokud si projdete některá vyjádření Zemanováých fanoušků na sociálních sítích, dáte mi za pravdu – ti jeho odpor k Pochemu vnímají jednoznačně (a iracionálně) jako boj za národní zájmy. 

Jak kauza skončí, se zatím nedá úplně odhadovat. Všichni zúčastnění pronášejí silné výroky, ale to je v politice celkem běžné. Jsou v zásadě tři základní varianty, bud ustoupí ČSSD, nebo prezident a komunisté, nebo vláda vznikne jako menšinová koaliční vláda. Případně může ANO dojednat podporu pro svou menšinovou vládu jinde než u ČSSD, nejspíše u SPD. Krajní variantou jsou pak předčasné volby – s každým dalším překonaným kotrmelcem ve vyjednávání je ale jasné, že ty ve skutečnosti vůbec nikdo nechce. 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČSSD, ministerstvo zahraničí, Miroslav Poche, ANO 2011, Svoboda a přímá demokracie, Jan Hamáček, vláda, KSČM, Andrej Babiš, Miloš Zeman

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.