Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Opravdu někdo věří, že Řecko splatí dluhy?

Autoři | Foto pixabay.com

Řecký premiér Tsipras slavnostním projevem na ostrově Ithaka ukončil téměř desetiletý záchranný program, během něhož evropští věřitelé a MFF poskytli Řecku půjčky v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 biliónu korun). Premiérovým projevem se prolínaly vzletné věty o osvobození, právu na vlastní budoucnost či o konci moderní odysey.

Opravdu se bude od této chvíle Řecko financovat samo? Opravdu nebude potřebovat žádné záchranné balíčky a bude splácet dluhy, jak tvrdí premiér Tsipras a představitelé Evropské komise? Přeji Řekům vše nejlepší, ostatně tak jako všem jiným národům, ale jsem připraven přijímat sázky na to, kdy si Řecko řekne o odpuštění dluhů či odložení splácení, nebo rovnou o další půjčku. Opravdu někdo věří tomu, že Řekové budou 42 let splácet dluhy a udrží státní rozpočet v přebytku? Dovolil bych si parafrázovat slavnou větu: „Dávám Řekům rok, maximálně dva...“​

Tomáš Jirsa (* 23. května 1957 Libčice nad Vltavou) je český politik, od roku 2004 senátor za obvod č. 10 - Český Krumlov, v letech 2012 až 2016 zastupitel Jihočeského kraje, od roku 1994 starosta Hluboké nad Vltavou, člen ODS.

Dnes jsou k dispozici stovky odborných pojednání o společné měně euro, Václavem Klausem počínaje a Thilo Sarrazinem konče, které takto úspěšný scénář vylučují. Opravdu od zítřka začnou Řekové pracovat jako Němci? Vzpomeňme si, kolikrát jsme za těch deset let „moderní řecké odysey“ z úst řeckých představitelů slyšeli řeči o tom, že již žádné další půjčky nepotřebují.

Problémem Evropské unie je, že nezná krok zpět. Pouze dopředu a přidávat plyn. A když něco nejde malým kladivem, vezmeme kladivo větší. Jako jízda na kole, přestanete šlapat a spadnete, jak říká J.-C. Juncker. Připomeňme, že v minulosti již věřitelé odpustili 107 miliard eur dluhu, aby Řecko mohlo přijmout další půjčky. Celá desetiletá záchranná operace měla jediný cíl: udržet Řecko v eurozóně, protože návrat k národní měně drachmě by byl onen nepřípustný krok zpět. Obávám se, že ve své zaslepenosti hraničící s fanatismem může současné vedení EU přivést celý evropský projekt ke krachu. Brexit měl být varováním, ale místo analýzy a sebereflexe představitelé EU rozhodli, že Britové musí být potrestáni a brexit musí bolet!

Před vstupem do eurozóny, kterého bylo, jak je všeobecně známo, dosaženo falšováním údajů, bylo Řecko pohodová dovolenková země. Státem řízená i trochu živelná každoroční inflace mírně devalvovala drachmu a vyrovnávala krok s ostatními evropskými ekonomikami a nikoho v Řecku nenapadlo pálit vlajky Evropské unie či malovat německé kancléřce na plakátech hitlerovský knírek. A dnes? Ve všech negativních ukazatelích a statistikách Řecko vede. Takhle to Řekové chtěli?

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Řecko, půjčka, Evropská unie, Ithaka, Evropská komise, brexit, Eurozóna, Tomáš Jirsa, Václav Klaus, Thilo Sarrazin

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.