Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Byť ne přímo s vodotryskem, ale Apple má konečně chytré hodinky, Microsoft kupuje za miliardy herní fenomén Minecraft a čínský internetový server Alibaba bude dost pravděpodobně oceněn stovky miliard dolarů. Viděno z pohledu posledních zpráv z technologického sektoru na nějaké velké ochabování růstu v globální ekonomice to příliš nevypadá. Spíše a naopak.
Daří se přitom speciálně dvou hlavním anglosaským ekonomikám - americké a britské, které podle všeho jsou aktuálně schopny růst přibližně tříprocentním tempem, což má blahodárný vliv nejen na trhy aktiv (třeba technologických akcií), ale také konečně i na trh práce. Shodou okolností se míra nezaměstnanosti v obou výše zmíněných ekonomikách pohybuje jen na úrovni 6 %, což jsou i z dlouhodobého pohledu pro obě ekonomiky již velmi příznivé hodnoty. Například třicetiletý průměr míry nezaměstnanosti nejen pro americkou, ale především pro britskou ekonomiku leží nad současnými hodnotami. Jinak řečeno americký a britský trh práce nejen v relativním srovnání s kontinentální Evropou, ale ve vlastním historickém měřítku vypadá velmi dobře. I proto je třeba se ptát, zdali americká a britská ekonomika stále potřebují tak silnou podporu ze strany centrálních bank.
Zřejmě již nikoliv Fed a ještě dříve asi Bank of England budou mezi centrálními bankami ve velkých vyspělých ekonomikách prvními, které zvednou úrokové sazby. Dříve než k tomu však dojde (zřejmě na jaře 2015), chtějí centrální bankéři vidět rychlejší růst mezd. Jeho náběh je však stále pomalý, což může být dáno i dlouhodobými faktory, které vedou k tomu, že podíl mezd se v rozdělování národního důchodu z řady příčin snižuje. Každopádně trh práce se v USA a ve Spojeném království bude muset dostat do opravdového varu, kdy “nebudou lidi” a tak je bude zapotřebí uplácet vyšší mzdou, aby více pracovali. Na to si však v Americe a Británii ještě nějaký ten kvartál počkají.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.