Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Glosa dne: Byty jsou v kurzu víc než domy

Poptávka po bydlení je v USA opět v kurzu. Po slabším červnu ukázala včerejší čísla opět rychlý nárůst zahájení staveb nových domů (22 % meziročně). To na první pohled zní jako další velice slibné číslo z největší světové ekonomiky.

Oživující realitní trh má totiž zpravidla silné pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky. Poptávka po novém bydlení pomáhá vytvářet pracovní místa ve stavebnictví a současně rostoucí ceny domů zvyšují vnímání vlastního bohatství a tím pádem ženou Američany do vyšších útrat. Šéfka Fedu Janet Yellenová si tak teoreticky může mnout ruce.

Na první pohled růžová zpráva o rychlém růstu nových staveb má ovšem jeden zádrhel. Začínají se stavět především bytové komplexy. Zahájené stavby rodinných domů rostou “pouze” o 10 % meziročně, zatímco byty skoro o 30 %. Ve Spojených státech je přitom zvykem kupovat si do osobního vlastnictví spíše domy. Rostoucí poptávka po bytech tak pravděpodobně odráží spíše rostoucí poptávku po nájemním bydlení. Tomu odpovídají i poslední čísla o nárůstu nájmů - ten je v USA nejvyšší za posledních pět let. V kombinaci se super-nízkými výnosy není divu, že ti, co mohou, investují v USA víc a víc do nájemních bytů. Supernízké výnosy ostatně přitahují investory i k řadě evropských realitních trhů - desetiletý výnos z německého bundu se pohybuje okolo 1 %, zatímco výnos z nájemného v průměru okolo 5 %. Ceny bytů v Německu proto za poslední dva roky vzrostly o vice než 15%, na některých místech jako v Mnichově ještě daleko více. A blýskat na lepší časy se začíná I v Praze, kde ceny nemovitostí za poslední dva roky vyšplhaly o vice než 7%.

Když se vrátíme do USA tak má rostoucí popularita bytů jeden hlavní problém.  Oživení trhu s nájemním bydlením nemá v USA zpravidla tak pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky. Značná část domácností si zatím nemůže vlastnické bydlení dovolit a nemůže se proto svézt na pozitivní vlně rostoucích cen nemovitostí. To se možná s oživujícím trhem práce změní. Bude si ale třeba počkat, jak zdůrazňuje Janet Yellenová, až se pokles nezaměstnanosti odrazí také v rychlejším růstu mezd.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dům, USA, bydlení, ekonomika, Janet Yellenová, Federální rezervní systém, Jan Bureš, Německo, Praha, Mnichov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.