Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Sortiment podomního prodeje se stále rozrůstá. Až domů vám dnes přijdou nabídnout i matrace a lůžkoviny, a to zhotovené na míru. Zní vám to dobře? Má to háček. Záměrem podomního obchodníka je připravit vás o právo odstoupit od smlouvy.
Vše je dnes možné udělat na míru. Pokud však jde o zcela běžně průmyslově vyráběné zboží v obvyklé škále rozměrů, jako jsou právě matrace či peřina a polštář, a nabízí vám je podomní obchodník, je na místě ostražitost. Často se jedná jen o snahu vyzrát na zákazníkovo právo odstoupit do 14 dnů od smlouvy uzavřené u něj doma. Výrobků vnucených během nečekané návštěvy obchodníka se potom tak snadno nezbavíte.
„Právo odstoupit od smlouvy neplatí vždy. Konkrétní výjimky upravuje zákon a patří mezi ně situace, kdy bylo zboží zhotoveno podle specifických požadavků zákazníka. V pojetí neseriózních prodejců pak vzniká absurdní situace, kdy se zboží, které je běžně na trhu v daných rozměrech dostupné, bude údajně speciálně vyrábět dle pokynů a přání spotřebitele. Obchodník vlastně předstírá, že se nejedná o běžnou kupní smlouvu, ale o zhotovení věci na zakázku,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
Prodejce si nabízený sortiment uzpůsobí dané zákonné výjimce tím, že určí jeden standardní rozměr zboží. Smlouvu označí jako zhotovení věci na zakázku a rovnou v předsmluvních informacích právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů vyloučí, vědom si dobře toho, že žádný standardizovaný rozměr neexistuje. Přeměření postelí u zákazníka doma přispívá k dojmu, že jde o výrobu atypu a zjištěné rozměry prodejce zapíše do smlouvy. Kdyby selhal argument atypických rozměrů, přeci jen se toto zboží musí na základě zákazníkových požadavků teprve vyrobit. A v takových případech není možné smlouvu do 14 dnů bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce zrušit.
Zneužívání zákonných výjimek z práva na odstoupení od smluv uzavíraných mimo obchodní prostory je staré jako právo na odstoupení samo. Nenechte se však zmást. „Zákazníci nemají žádnou možnost zjistit, jestli je jimi vybrané zboží již vytvořené. Proto bez ohledu na skutečnost, zda zboží v době sjednání smlouvy už někde leží nebo se bude teprve vyrábět, jde podle zákona vždy o kupní smlouvu, nikoliv o smlouvu na zhotovení věci jako díla,“ říká Lukáš Zelený.
Pokud neexistuje norma upravující standardní rozměry, nelze si je domýšlet. Matrace se dnes vyrábí v nejrůznějších rozměrech zcela běžně, nemluvě o lůžkovinách. I když tedy obchodník popírá výrobu a prodej jiných rozměrů, neznamená to, že neexistují a těžko uvěřit, že by obchodník skutečně doma skládal matraci a šil polštáře. Soud by k těmto okolnostem při posuzování nároku spotřebitele na vrácení kupní ceny jistě přihlédl.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.