Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Tento týden jsou na programu dvě velké zdánlivě nezávislé události. ECB má ve čtvrtek oznámit, jak chce pomoci pomalu rostoucí nízko-inflační ekonomice eurozóny. Víkendové řecké volby by zase měly rozseknout otázku, jak pravděpodobný je exit Řecka z eurozóny.
ECB připravila trhy na to, že v lednu mají čekat další akci. Otázka je, jak velká tato akce v předvečer řeckých voleb bude. ECB bude podle našeho názoru v rozletu brzdit jednak vnitřní opozice - Mersch i Weidmann se v uplynulých týdnech jasně postavili proti programu skupování vládních dluhopisů. Současně tento program může vyvolat odpor řady evropských politiků i představitelů Evropské komise, kteří jsou frustrováni z neúspěchu strukturálních reforem v Itálii a Francii. Klasické QE pak mohou jednoduše chápat jako prášky proti bolesti, které oddálí potřebné reformy. V neposlední řadě nejsou vyjasněny právní náležitosti jiných programů ECB. Hlavní právník Evropského soudního dvora dal sice v uplynulém týdnu programu OMT (Outright Monetary Transactions) zelenou, jeho postoj se ale výrazně odlišuje od pozice německých ústavních soudců.To vše bude nakonec držet ECB v tomto týdnu při zemi.
Je pravděpodobné, že centrální banka spustí program na skupování aktiv v dodatečném objemu zhruba 500 mld. euro, který bude obsahovat i vládní dluhopisy. Jejich nákupy však mohou být rozděleny podle kapitálového klíče (vedlo by to primárně k poptávce po německých bundech). Současně nákupy periferních dluhopisů mohou být omezeny ratingem – u zemí mimo investiční stupeň jako Řecko nebo Kypr může být teoreticky požadována účast v záchranných programech. Není také jasné, zda aktiva nakonec nebudou muset namísto ECB skupovat národní centrální banky (o víkendu to zmiňoval Der Spiegel). Sečteno, podtrženo, ECB pravděpodobně nijak neoslní a největší býky může lehce zklamat...
Mezitím atmosféra v Řecku pravděpodobně zůstane velmi napjatá. Syriza si udržuje stabilní vedení, ale není jasné, zda bude mít možnost vládnout sama. Do nedělních výsledků by tak euro pravděpodobně nehledě na ECB mělo zůstat pod tlakem.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Foto: as1.wdpromedia.com
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.