Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Šéf ECB Mario Draghi tento týden znovu hýřil optimismem. Měnová expanze podle jeho slov konečně přináší své ovoce a projeví se v rychlejším hospodářském růstu. Tomu odpovídala i poslední prognóza centrálních bankéřů z Frankfurtu. Ti po posledním zasedání zvýšili odhad pro růst na tento rok na 1,5 % a na 1,9 % pro rok 2016. To je v zásadě v souladu i s našimi odhady.
Základním kořením úspěchu eurozóny je kombinace masivního tisku nových peněz a levné ropy. Draghiho politiku super-levného eura již oceňuje řada evropských firem. Německý index podnikatelské nálady Ifo roste čtyři měsíce v řadě a to nehledě na nárůst napětí okolo Řecka. Důležitým faktorem úspěchu eurozóny je ale také dobrá kondice amerického hospodářství, především amerického spotřebitele, který je neochvějným tahounem poptávky ve vyspělém světě.Investoři zatím věří, že silný dolar americkou ekonomiku výrazně neohrozí, i když začíná plíživě zhoršovat přebytky americké obchodní bilance.
Problém eurozóny, když na okamžik odhlédneme od Řecka, je v tuto chvíli dvojí. Zatímco Německo, Španělsko nebo Irsko dokáží z politiky slabého eura těžit, zdá se, že v Itálii a Francii jsou zatím efekty relativně slabé. Jinými slovy, vnitřní rozdíly uvnitř eurozóny dané strukturálními problémy některých ekonomik stále zůstávají vysoké. A za druhé, domácí poptávka v eurozóně je stále oproti USA slabá. Eurozóna zůstává o poznání zranitelnější vůči vnějším šokům, kterými může být třeba zpomalení některých větších asijských ekonomik včetně Číny.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Foto: wikipedia.org
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.