Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Dnes ČNB na pravidelném zasedání představí listopadovou prognózu a bude hodnotit roční výročí intervencí. Horší výkon eurozóny by měl přimět ČNB snížit odhady růstu i inflace pro rok 2015.
Srpnová prognóza ČNB stavěla na růstu našeho hlavního obchodního partnera o 1,5 % v tomto a o 2 % v příštím roce (náš odhad je 0,8 % a 1,3 %). Nižší dynamika eurozóny by měla snížit odhady růstu české ekonomiky i domácích mezd pro příští rok. ČNB v roce 2015 počítá s příliš ambiciózním růstem ekonomiky o 3 % (náš odhad 2%) a mezd o necelých 5 %. Slabší růstové vyhlídky našeho hlavního obchodního partnera tyto předpoklady nahlodávají.
Proto se již dnes může teoreticky dostat na stůl otázka dalšího uvolnění měnové politiky. To může proběhnout skrze natažení intervenčního závazku nebo dalším oslabením kurzu. S dalším oslabením intervenčního kurzu zatím nepočítáme, ale ČNB ho teoreticky může aktivněji komunikovat jako možnou alternativu. A to pravděpodobně pro případ, že by se eurozóna na přelomu roku dostala do recese. Pokud se v tomto duchu změní doprovodný komentář guvernéra, může česká měna i po zasedání zůstat pod tlakem a přiblížit se 28,00 EUR/CZK. V opačném případě pravděpodobně po zasedání ČNB prodejní tlaky zeslábnou a koruna část svých ztrát smaže. I tak ale možnost další devalvace/natažení kurzového závazku zůstane na stole. Sekundární dopady intervencí do reálné ekonomiky nakonec podle nás nebudou vysoké. A pokud v roce 2015 znovu nenaskočí růst v eurozóně, může se otázka další devalvace nabízet čím dál víc.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Foto: wikipedia.org, Jklamo
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.