Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Rozpuštění francouzské vlády a významný propad německého indexu Ifo podnikatelské nálady oslavily akciové a dluhopisové trhy na západ od nás významnými zisky, když klíčový akciový index S&P500 dokonce překonal magickou hranici 2000 bodů.
Poněkud paradoxní chování globální trhů na počátku tohoto týdne lze vysvětlit jedině spekulací nové - tentokrát eurové likvidity, kterou tak trochu přislíbil minulý pátek prezident ECB Mario Draghi. Nikde sice není psáno, že ECB opravdu přistoupí k masivnímu nákupu dluhopisů v eurozóně a investoři již dnes kalkulují s tím, že se jim mohou dostat do rukou dodatečné miliardy eur a tak skupují vše, co nese nebo by teoreticky mohl nést nějaký výnos.
To se přitom týká nejenom eurozóny, ale třeba i střední Evropy a ještě konkrétněji Maďarska, kde výnosy vládních dluhopisů nesou (při nulové inflaci) stále relativně atraktivní 3-4 % ročně. I proto může být dnes zajímavé zasedání maďarské centrální banky, která nastavuje základní úrokové sazby.Ty se sice tentokrát měnit nebudou, nicméně pokud guvernér MNB Matolcsy zvolí vhodnou formu komunikace, pak může ceny maďarských vládních dluhopisů v době všeobecné honby za (jakýmkoliv) výnosem žádoucím směrem podpořit a Maďarsko na tom vydělá, neboť stát si bude moci snížit náklady na dluhovou službu.
Konec konců stejný příběh se může odehrát i v sousedním Polsku, kde jsou výnosy dluhopisů na podobné úrovni jako v Maďarsku, ovšem rizikovost dotyčné ekonomiky je nižší. Pokud bychom pak v této souvislosti zauvažovali o českých dluhopisech, tak zde je na honbu za atraktivním výnosem trochu pozdě, neboť úrokové sazby již dávno dokonvergovaly k nule, což se dá dnes říct nejenom o těch krátkodobých sazbách, ale v podstatě i o těch dlouhých.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.