Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Ačkoliv jde o hypotetickou věc, která se odehraje třeba až za dva roky, tak již dnes mají členové bankovní rady ČNB potřebu sdělovat veřejnosti a podnikům, jak to vidí s možným posílením koruny, až nebude současný režim intervencí (proti CZK) potřeba.
O víkendu tak v televizi činil viceguvernér ČNB Tomšík, předevčírem v rozhovoru pro server ihned.cz jeho kolega Kamil Janáček.
Tomu, koho by to zajímalo, připomeňme, že v podstatě oba centrální bankéři se shodli na tom, že koruna po zrušení intervenčního režimu v roce 2016 (či eventuálně později) neposílí, respektive pokud se nějaké skokové zpevnění mělo odehrát, tak mu ČNB svými intervencemi zabrání.Zatímco Vladimír Tomšík již dnes tuší, že v roce 2016 nebude z fundamentálního hlediska pro posílení koruny velký důvod, tak Kamil Janáček již tento týden nastavil svoje toleranční pásmo po budoucí zpevnění české měny. Posílení do 70 haléřů proti euru by podle Janáčka bylo OK, při zpevnění kurzu o korunu padesát by již hlasoval pro použití intervencí proti české měně.
Těžko říct, co bude za dva roky a zdali Janáčkovy mantinely pro posílení budou relevantní, když ani teď přesně netušíme, co vše stojí za posílením koruny v tomto týdnu. Kromě toho je otázkou, zdali výše popsanou “poexitovou” intervenční strategii bude mít v bankovní radě ČNB kdo navrhovat a eventuálně hájit. V roce 2016 totiž končí současný mandát nejen guvernérovi ČNB M. Singerovi, ale také samotnému Kamilu Janáčkovi.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.