Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Maďarská centrální banka se v posledním roce vymykala nudnému středoevropskému obrázku. V Polsku se naposledy hýbalo se sazbami na jaře 2013 a v Česku poklidné měnově-politické rozjímání narušily naposledy intervence ke konci uplynulého roku.
Jen v Maďarsku šly sazby dál dolů (i když po malých krůčkách) i v průběhu roku 2014. A s tím je po včerejším zasedání konec. Maďarská centrální banka ukončila cyklus snižování sazeb na 2,10 %. Forint v reakci zpevnil, přestože včerejší pokles sazeb o 20 bps byl nakonec vyšší, než trhy čekaly.
Guvernér Gyorgy Matolcsy naznačil, že Maďarsko čeká v tuto chvíli dlouhé období stabilních sazeb. Podle guvernéra by sazby mohly zůstat beze změny až do konce roku 2015. S tím se dá na první v zásadě souhlasit. Ekonomika sice na začátku roku rostla velice rychle (o 3,5 %) a v druhém kvartále pravděpodobně ještě zrychlila,na druhou stranu inflace zůstává přikována poblíž nuly a nahoru půjde podobně jako v Česku jen velice pomalu. Návrat k inflačnímu cíli (3 %) tak do konce roku 2015 a možná i v delším horizontu není příliš pravděpodobný. A inflační cíl je pro holubice v maďarské centrální bance klíčový.
Co tedy může nakonec přesvědčit holubice k rychlejšímu utahování měnových šroubů? Slabý forint. Pokud by se maďarská měna s rekordně nízkými sazbami dostala z nějakého důvodu pod tlak, sazby by šly pravděpodobně vzhůru rychleji. Velkou zkouškou může být nakonec podobně jako pro většinu dalších rozvíjejících se trhů první růst sazeb v USA (pravděpodobně v 2Q 2015). Uvidíme, zda vydrží Budapešť držet peníze na super-levných úrovních, i když Fed začne zdražovat dolar.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.