Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Včera vydal Mezinárodní měnový fond svoji aktualizovanou globální makro prognózu, přičemž je vcelku zajímavé ji konfrontovat s nejčerstvějšími daty a událostmi, které tak trochu naznačují, jak by se mohl v hlavních ekonomikách světa odehrát třetí kvartál a možná i druhá polovina roku.
Fakt, že MMF srazí odhad globálního růstu pro letošní rok, asi překvapí jen málokoho, avšak o čem by se dalo s fondem polemizovat, je názor na růst některých ekonomik - konkrétně třeba té americké a ruské. Ve světle posledního dění na globální úrovni se nám totiž zdá, že MMF ve svém odhadu pro rok 2014 relativně podceňuje americkou ekonomiku a naopak nehledě na výraznou negativní revizi stále vcelku fandí ruské ekonomice, která v tomto roce stále ještě předpovídá růst (byť minimální).Zastavme se přitom nejdříve u Ruska, kde je zjevné, že ukrajinsko-ruský konflikt prozatím nekončí, přičemž podle posledních informací připravuje EU další kolo daleko tvrdších sankcí než doposud (s účinností zřejmě od konce srpna). Pokud k tomu pak připočteme předpoklad MMF, že ceny surovin budou klesat, bude pro ruskou ekonomiku opravdu velkou výzvou vyhnout se v následujících několika měsících, resp. kvartálech recesi.
Naopak, pokud jde o USA, tak zde po katastrofálním výsledku HDP v prvním čtvrtletí je poměrně velká naděje, že zbytek roku bude výrazně lepší, nehledě na to, že například poslední data z realitního trhu nejsou nic moc. Velmi slibně se (prakticky nepřetržitě) vyvíjí trh práce, a to je v případě americké ekonomiky, která nemá na rozdíl od jiných vyspělých ekonomik tak silné vestavěné (sociálně-výdajové) stabilizátory, alfa a omega hospodářského úspěchu.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.