Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Nálada mezi ekonomy v Německu prudce ochladila. Očekávání podle indexu ZEW propadla na nejnižší úrovně od konce roku 2012. Po poslední sklizni špatných čísel z největší evropské ekonomiky se není čemu divit.
Čtvrteční první odhad německého HDP tak může ukázat první mezikvartální pokles největší evropské ekonomiky. Výhled do druhé poloviny roku ale nemusí být tak černý, jak maluje index ZEW.
V čem Němci v posledních kvartálech klopýtají? Je to především výkon průmyslu, který zaznamenal výrazné propady v dubnu a v květnu a jen drobné vylepšení v červnu. S tím souvisí na straně poptávky o něco pomalejší růst vývozů. Více než export ale tlumí poptávku pravděpodobně padající německé investice, na což ukazuje i překvapivě prudký pokles stavební výroby. Naopak v dobré kondici je zdá se německý spotřebitel - to potvrzují dobré výkony maloobchodu i rekordně vysoká spotřebitelská nálada.
Otázkou je, jaký vliv má na slabší druhý kvartál ukrajinská krize? Vývozy z eurozóny do Ruska sice od začátku roku propadly o více než 13 %, ale mají relativně malou váhu. V Německu tvoří zhruba 3 % všech exportů a u dalších velkých evropských ekonomik to je zpravidla ještě méně.Svojí roli ale může hrát nejistota, která vede řadu německých podniků k odkladům investic. Vedle toho jsou tu také faktory stojící zcela mimo geopolitická rizika. Na prvním místě je to slabá čínská poptávka (dovozy v posledních měsících zůstávají překvapivě slabé). Na druhém místě strukturální problémy některých velkých evropských ekonomik - zejména Itálie.
Jak tedy bude vypadat druhá polovina roku? Průzkum mezi ekonomy sice nevěští nic dobrého, ale má historicky vzato tendence přestřelovat, a to ať už v časech euforie nebo skepse. Průzkum mezi samotnými podnikateli (Ifo) vyznívá o poznání lépe. Navíc v druhé polovině roku vše nahrává rychlejší poptávce z USA (německá exportní destinace číslo 1) a díky vládním stimulům by měla oživit i poptávka po německých dovozech v Číně (exportní destinace číslo 3). Současně zůstával dál ve velice dobré náladě německý spotřebitel - index spotřebitelské nálady je na nejvyšších úrovních od roku 2006. To ukazuje na překvapivou odolnost německého spotřebitele, což je dobrá zpráva i pro českou ekonomiku. Ta je do velké míry závislá právě na finální německé poptávce. Další propad ruské poptávky sice nebude příjemný, ale nemusí být nutně pro evropské oživení likvidační.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Foto: www.tradingeconomics.com
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.