Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Možná to byl strach z eboly v USA, možná z nových sankcí na ose Rusko-EU, možná nejistota ohledně dalšího politického vývoje v Hongkongu či Brazílii či prosté znepokojení ze zhoršených podnikatelských nálad v Německu či Spojených států - každopádně americké akciové trhy zažily včera vcelku solidní výplach a ani dnes po ránu v Asii to nevypadá nějak růžově.
Volatilita roste, což investory vede k útěku do bezpečných aktiv, jako jsou vládní dluhopisy. Jejich ceny rostou, což inverzně znamená, že výnosy klesají. A klesají dokonce tak hluboko, že se nám v Evropě rozšiřuje paleta států, kterým jsou investoři ochotni platit za to, aby jim mohli půjčit peníze. Věci došly dokonce tak daleko, že se velmi přiblížil okamžik, kdy banky a fondy (jednoduše střádalové) budou platit českému státu za to, že mu budou moci půjčit peníze.Postavit vysvětlení této velmi nezvyklé tržní situace na tom, že investoři utíkají do bezpečných (státních) aktiv čímž jejich implicitní výnos klesá, by ovšem bylo velmi jednoduché. Významná část příběhu nízkých výnosů dluhopisů je o tom, že klesají inflační očekávání. A to je velmi nepříjemné, neboť to de facto zpřísňuje měnovou politiku. Vše přitom jednoduše vyplývá z toho, že aktuální inflace je velice nízká a investoři s veřejností centrálním bankám přestávají věřit, že budou schopny výrazně kladnou inflaci vytvořit.
A show přesně na toto téma se přitom odehraje dnes odpoledne. V půl třetí totiž před novináře předstoupí prezident ECB Draghi, aby jim nastínil další vize, jak s pomocí konvenčních a nekonvenčních monetárních nástrojů vytvořit v eurozóně inflaci. To se však ani po extrémních expanzivních zásazích ne a ne zdařit a tak není divu, že víra v existenci pozitivní inflace klesá.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.