Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Podnikatelský optimismus v eurozóně - dá-li se to tak ještě nazvat - není rozhodně na vzestupu. Alespoň to potvrdily včerejší předběžné údaje ohledně indexů podnikatelských nálad PMI v Německu, Francii a celé měnové unii.
Je sice pravdou, že v případě indexů PMI jde “jen” o tzv. měkká data, avšak jejich vazba na hospodářský růst je poměrně silná, takže je neradno podceňovat. Fakt, že se hodnota indexu PMI reprezentující náladu podniků v průmyslu jak v eurozóně, tak především v Německu přiblížila hodnotě 50 bodů (jež by měla oddělovat konjunkturu od kontrakce) nevysílá dobrý signál ohledně tvrdých dat za třetí čtvrtletí. Ta přitom pokud vezmeme v úvahu německou průmyslovou výrobu za tento kvartál (tedy za červenec) nevypadala vůbec špatně. Nicméně data za PMI, ale i dnes zveřejněný index Ifo hovoří jinou řečí, která nám říká, že ekonomika Německa a rovněž celé eurozóny rozhodně nepřekonává očekávání a to i přesto, že poslední akce ECB přinesly úlevu v podobě slabšího eura.Máme-li pak být přesnější, tak viděno skrze aktuální “měkká data” bude současná konjukturální očekávání trhu pro růst eurozóny ve třetím čtvrtletí (+0,2 % mezikvartálně) a samotného Německa (+0,4 % mezikvartálně) poměrně obtížné naplnit.
Asi netřeba dodávat, že zprávy o zhoršování podnikatelského sentimentu v Německu - tedy výsledky indexů jako jsou včerejší PMI či třeba dnešní Ifo - by měly zajímat i podnikatele a tvůrce hospodářské politiky v české ekonomice, která je na německou lokomotivu úzce navázána. Konec konců vývoj čerstvých německých dat bude mít již zítra možnost řádně probrat bankovní rada České národní banky na svém plánovaném měnovém zasedání.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Foto: wikipedia.org, Thomas Wolf
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.