Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Cena ropy se v pátek propadla o další 3 %, ale zdá se, jako by to některé vývozce ropy nechávalo v klidu. Ministr energetiky Spojených arabských emirátů řekl, že poslední rozhodnutí kartelu OPEC je neměnné, i kdyby ropa spadla k 40 USD za barel.
Slabá ropa dál táhla dolů akciové trhy a přála dluhopisům - výnos desetiletého amerického dluhopisu propadl do blízkosti 2 % a německý desetiletý výnos je na dostřel od 0,60 %.
Takováto interpretace dopadů levné ropy do globální ekonomiky je v krátkém období pochopitelná, ve středním a delším ale nemusí být správná. Pokud jsou nižší ceny ropy, jak se domníváme, trvalejším fenoménem, měly by hrát vyspělým ekonomikám dovážejícím ropu do karet a tlačit reálné výnosy ve finále vzhůru. Ve střednědobém horizontu by se proto naopak mělo dařit reálným aktivům a ztrácet by měly investice nabízející fixní nominální výnos - zvlášť pokud je jako v případě německého bundu tak extrémně nízký.To je ale pravděpodobně až hudba příštího roku a v nejbližší době může padající ropa hrát bezpečným dluhopisům do karet.
V nadcházejícím týdnu bude hlavní událostí zasedání Fedu. Čísla z reálné ekonomiky ospravedlňují přeladění doprovodného komentáře na více jestřábí notu (bude upravena fráze “considerable time” ?). Na druhou stranu padající ropa v posledních týdnech srazila dolů tržní inflační očekávání. Tentokrát také vystoupí na tiskové konferenci Janet Yellenová, která případné změny v doprovodném komentáři vyhladí holubičím směrem. V Evropě velkou část pozornosti přitáhnou podnikatelské nálady (PMI), které v listopadu balancovaly na hraně expanze a recese. Ve středu je také na programu první kolo řeckých prezidentských voleb. Poslední předvánoční týden tak nakonec může být na trzích překvapivě rušno.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.