Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Těsně, ale přece včera uzavřel hlavní americký akciový index S&P500 nad velmi kulatou hranicí 2000 bodů. Z pohledu uzavíracích cen to pochopitelně znamená nové historické maximum indexu, ale přece jenom také něco symbolického a proto se o ní mluví a píše.
K pokoření výše uvedené magické hranice měly americké akcie vytvořeny včera v podstatě optimální podmínky. Za prvé, hlavní centrální banky stále tisknou nové peníze o sto šest, za které nakupují finanční aktiva, přičemž teď to vypadá, že se k nim přidá i konzervativní ECB. Za druhé, čerstvá americká makroekonomická data (nové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby a hlavně spotřebitelská důvěra) jsou stále excelentní. A konečně za třetí, geopolitická rizika (Izrael, východní Ukrajina či severní Irák) zlobí také o něco menší intenzitou. Sečteno a podtrženo - v podstatě ideální podhoubí pro akciové zisky.
Realisticky uvažující investor však musí brát v potaz fundamenty - jinak řečeno nemůže jej zajímat, zdali z hlediska relativního ocenění mají akcie férovou hodnotu.V relativním porovnání s nic nenesoucími dluhopisy se akcie jeví opravdu atraktivní a zřejmě ještě dlouho se budou zdát. Nicméně z pohledu asi nejsledovanějšího poměru zisku vůči ceně (P/E) již nejsou akcie vůbec levné, když v případě S&P500 se dotyčný poměr blíží hodnotě 18. To vše se přitom odehrává v podmínkách extrémně nízké volatility, která pochopitelně činí akciové zisky z hlediska portfolia ještě atraktivnější (akademicky řečeno tzv. share ratio je vysoké).
Zajímavé na tom vše je, co vlastně v poslední době generuje nová a nová maxima, neboli jaké sektory vlastně index S&P500 dotlačily k hodnotě 2000 bodů? Všechny indicie vedou tentokrát (či spíše opět) k technologickým titulům. V první pětce nejhodnotnějších firem S&P500 jsou tři technologičtí giganti - Apple, Google a Microsoft. Za zmínku pak také stojí, že poměr P/E v případě technologického akciového indexu Nasdaq, jež opět na pěkně vysoké (čti drahé) hodnotě 44. Neboli, tak trochu to vypadá, jako bychom se vraceli zpátky do minulosti - do druhé poloviny devadesátých let, kdy díky (informačním) technologiím slavily akcie netušené úspěchy.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.