Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Americký trh práce po delší době přinesl lehké zklamání, i když nejnižší přírůstek nových pracovních míst za posledních osm měsíců zřejmě netřeba ani přeceňovat ani podceňovat. Přece jenom jde o měsíční údaj, který může být korigován již v následujícím měsíci.
Stejně tak není bombastickým překvapením ani opětovný pokles míry nezaměstnanosti zpět na hodnotu na 6,1%, což je šestileté minimum. Pokles míry nezaměstnanosti se bohužel tentokrát odehrál v důsledku pokračujícího poklesu míry participace, neboli toho, že trh práce dlouhodobě opouští některé skupiny v rámci populace.
Omezíme-li se na globální události, tak tento týden nebude z makroekonomického pohledu ani zdaleka tak zajímavý jako ten uplynulý. Mohou to být tedy spíše (geo)politické události, jako je ani po příměří nekončící konflikt na východní Ukrajině a s ním spojené sankce či třeba spekulace na to, jak dopadne referendum o skotské nezávislosti.
Nemusí to nakonec však být makro události, které určí směr globálních trhů. Do hry se totiž mohou dostat obří IT firmy, jejichž tržní kapitalizace se pohybuje v řádu stovek miliard dolarů (nikoliv korun). Tento týden nejenže má největší technologická firma Apple představit nové produkty ze svojí zahrádky, ale především se schyluje dost možná k největšímu úpisu akcií v historii. Na kotovaný akciový trh jde totiž čínský internetový gigant Alibaba, jehož tržní kapitalizace by při úpisu akcií v hodnotě 21 miliard dolarů (na americkém trhu) dosáhla přibližně 160 miliard dolarů. A to je suma jen o málo nižší, než je například roční výkon české ekonomiky.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.