Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Rušný týden zakončilo zasedání G20. Na tom americký ministr financí v neděli vyzval Evropu, aby více podpořila svoji ekonomiku. Přidal se tak k zástupu politiků kritizujících německý lék na krizi, který na první místo klade rozpočtovou střídmost.
Podle Spojených států Evropa reagovala na krizi nedostatečně a země jako Německo (s prostorem pro rozpočtovou expanzi), by měly být ve veřejných výdajích daleko štědřejší. Podobný názor v posledních měsících jasně vyjádřili také zástupci dalších velkých ekonomik eurozóny - Itálie a Francie. A před přílišnou střídmostí Německa varoval v uplynulých týdnech také šéf ECB Mario Draghi.
Ten má plné ruce práce s kombinací slabého růstu a nízké inflace. ECB se snaží za sebe přispět novým tiskem peněz a nafukováním bilance. Mario Draghi si ale uvědomuje, že v tuto chvíli měnová politika již není příliš účinná.Apeluje proto jednak na země se strukturálními problémy jako Francii a Itálii, aby přijaly reformy, které by podpořily jejich konkurenceschopnost. Současně by rád viděl expanzivnější rozpočtovou politiku v Německu.
Samotné nafouknutí bilance ECB přitom nemusí být vůbec jednoduché. Banky v uplynulém týdnu ukázaly, že zájem o TLTRO není příliš velký. V prvním kole si z dostupného koláče 400 miliard eur banky nabraly pouze 82,6 miliardy. Znatelně méně než trh očekával. Pokud se ani v dalších kolech poptávka bank nevylepší, bude ECB muset daleko víc vsadit na přímé skupování úvěrů (ABS/covered bonds) z trhu. S jednou věcí ale mohou být ve Frankfurtu spokojeni. Cvičení ECB v uplynulých měsících výrazně oslabilo euro. To ovšem samo o sobě z pasti slabého růstu a nízké inflace nepomůže. V tom má Mario Draghi pravdu.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.