Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Ačkoliv tragédie v podobě sestřelení malajsijského letadla stále rezonuje ve světových sdělovacích prostředcích a tato záležitost bude mít zřejmě své další nepříjemné konsekvence v podobě nových sankcí namířených proti Rusku, pozornost globálních finančních trhů se přesouvá již jiným směrem.
Tento týden by to přitom měla být především pokračující výsledková sezóna amerických podniků, když během následujících pěti pracovních dní by měla reportovat své zisky téměř třetina podniků zastoupených v indexu S&P500 (mezi nimi giganti jako je třeba Apple či Coca-Cola). Připomeňme, že očekávání trhů před startem výsledkové sezóny za druhý kvartál byla poměrně ambiciózní (meziroční růst zisků o 10 %), přičemž dosud reportované zisky byly převážně dobré (zisky 76,3 % amerických podniků prozatím pozitivně překvapily).Uvidíme, zdali se obdobně povede i té třetině, jež bude reportovat tento týden, ale prozatím vše vypadá celkem dobře, což i koresponduje s výrazně lepším výsledkem amerického HDP ve druhém čtvrtletí (ve srovnání s propadem ekonomiky ve čtvrtletí prvním).
Druhým důležitým momentem pro obchodování globálních a především pak evropských trhů by se tento týden mohly stát červencové indexy podnikatelských nálad v západní Evropě, resp. v Německu. Ty jdou již několik měsíců v řadě dolů a zřejmě i v červenci pokračoval trend postupného sestupu. Za zhoršením podnikatelského sentimentu stojí v případě Německa částečně i rusko-ukrajinský konflikt, takže i z tohoto titulu k vylepšení podnikatelského optimismu nedojde. Jistou útěchou pak může být, že indexy jako Ifo a PMI klesají opravdu z vysokých hodnot, takže stále indikují, že západní Evropa/Německo stále ještě roste.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
jcermak@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.