Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Stabilizace cen ropy pomohla v uplynulých dnech k viditelnému zlepšení nálady na ruském trhu. Černému zlatu včera nepodřezaly větev ani výroky saudského ministra pro ropu Ali Al-Naimiho, který přiznal, že OPEC nesrazí produkci, ani kdyby cena ropy spadla k 20 dolarům za barel.
Souběžně včera Mezinárodní měnový fond upozornil, že nižší cena ropy bude pro globální ekonomiku příznivá a měla by k růstu světové ekonomiky přispět 0,3 až 0,8 procentními body. Nejvíce podle MMF pomůže velkým rozvíjejícím se ekonomikám, které jsou více závislé na dovozu ropy - především Číně a Indii. Eurozóně pomůže o něco méně, ale stále více než Spojeným státům - ty již v dnešní době nejsou v součtu tak velkým čistým dovozcem. MMF naopak varuje před přeceňováním rizik a odlivem kapitálu z řady ropných exportérů - především z Ruska, Nigérie a Venezuely.
Střední Evropa patří naštěstí do skupiny čistých dovozců, kde bude celkový efekt v součtu pozitivní. V nedávné analýze jsme odhadovali, že českým domácnostem se díky levnější ropě zvýší reálné příjmy v roce 2015 zhruba o 0,2 %. Fenomén levnější ropy by měl přinést i trvalejší body průmyslu. Nemělo by se ale ve finále jednat o příspěvek k růstu vyšší než několik desetin procentního bodu. Ty podle nás v příštím roce do velké míry vykompenzuje slabší poptávka z Ruska, kde pro rok 2015 očekáváme nástup relativně hluboké recese.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.