Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Po jednoprocentním poklesu hrubého domácího produktu v roce 2012 a dalším pádu o 0,9 0 v roce 2013 česká ekonomika letos konečně poroste. Vzácně se na tom shodují analytici napříč odbornými institucemi.
Nejdůležitější prognózy jsou generovány dvěma subjekty, které se podílejí na hospodářské politice České republiky – jsou to jednak vláda, potažmo Ministerstvo financí České republiky (fiskální politika), a také Česká národní banka (měnová politika).
Prvně zmiňované Ministerstvo financí ČR ve své červencové Makroekonomické predikci upravilo výhled vývoje tuzemské ekonomiky, a to nezvykle výrazně. Predikovaný růst reálného hrubého domácího produktu v roce 2014 byl zvýšen ze 1,7 % ročně na 2,7 % ročně, tedy o celý jeden procentní bod! Ačkoliv analytici ministerstva předpokládali těžkopádnější nástup ekonomiky do prvního čtvrtletí roku letošního roku, který reflektovali i ve své dubnové predikci, realita předčila jejich očekávání. To se projevilo nejen v již zmíněném zlepšeném výhledu rostoucího HDP na rok 2014, ale také v prognóze do roku 2015. V tom by měl dle „financů“ reálný HDP růst o 2,5 %.
Ještě optimističtější (což nebývá zvykem) jsou ve svém výhledu analytici České národní banky. Nejnovější zpráva o inflaci hovoří o růstu české ekonomiky v 1. čtvrtletí 2014 o 2,9 %, přičemž mezičtvrtletně již roste čtyři čtvrtletí v řadě. Kombinace několika faktorů, zejména zrychlující se dynamika zahraniční poptávky, uvolněné domácí měnové podmínky prostřednictvím slabšího kurzu koruny i mimořádně nízkých úrokových sazeb a zvýšení vládních investic – vyústily v predikci meziročního růstu reálného HDP o 2,9 procenta v letošním roce a o celé tři procenta v roce 2015.
Pozitivní ekonomické výhledy Ministerstva financí ČR i České národní banky korelují se zlepšenými výhledy zaměstnanosti, respektive nezaměstnanosti. Díky zvyšující se tuzemské poptávce domácností i sektoru vládních institucí a zvyšující se poptávce na zahraničních trzích bude docházet i ke zlepšující se tvorbě nových pracovních míst. Nezaměstnanost by proto dle obou zmíněných institucí se měla držet pod sedmi procenty a kontinuálně dále klesat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.