Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Akcie na Wall Streetu, ale i jinde, mají za sebou již druhou excelentní seanci v řadě, přičemž investor čtoucí evropský finanční tisk by mohl usuzovat, že za zisky stojí především přívětivější tvář řecké vlády.
Za úspěchem akciových indexů ovšem nelze hledat pouze a jen Řecko, ale především ropu a na ní navázaná aktiva. Od pátečního odpoledne totiž cena černého zlata stoupla o neuvěřitelných 18 %. Čím to je a je to vůbec udržitelné? To je otázka, kterou si jistě kladou nejen politici v Kremlu.
Hlavním důvodem, který asi odstartoval prudký nárůst cen ropy, byla data společnosti Baker Hughes. Ta se sice v první řadě zabývá poskytováním služeb v oblasti těžby ropy a plynu, avšak kromě toho sbírá i data o počtu vrtných souprav, které právě aktivně hledají nebo vrtají nová ložiska (mimo jiné) v Severní Americe. A právě tato statistika zveřejněná minulý pátek vykázala další strmý pokles. Ten naznačuje nejen zpomalení tempa růstu, ale možná dokonce i mírný pokles produkce ropy v USA směrem ke konci letošního roku.Produkce ropy z břidlic má totiž tendenci rychle klesat a k udržení jejího objemu je tak třeba nahrazovat staré vrty novými, a to prakticky neustále. Na druhou stranu však zároveň platí, že produkce ropy na jeden takový vrt v čase neustále (a výrazně roste) s tím, jak se dále zlepšuje technologie těžby. To je faktor, který přirozeně působí proti prvnímu zmíněnému. Zároveň je třeba mít na paměti, že americká “břidlicová revoluce” je v podstatě odezvou na vysoké ceny ropy v minulých letech a jakýkoliv jejich nárůst mohou američtí producenti opět využít.
Se silnějšími závěry ohledně tempa růstu nabídky v následujících měsících je proto asi lepší počkat na příští týden. Kromě toho, že hlavní světové energetické agentury zveřejní své měsíční zprávy, se seznámíme i s podrobnější analýzou dění na ropných polích v Severní Americe. Co se týče našeho výhledu, tak stále očekáváme růst ceny směrem ke konci letošního roku. Nicméně v prvním pololetí očekáváme přezásobený trh a s ním související tlak na nízkou cenu ropy.
Petr Báča
Analytik ČSOB
pbaca@csob.cz
Foto: www.arizonafoothillsmagazine.com
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.