Počasí dnes-4,5 °C, zítra-4 °C
Neděle 16. února 2025  |  Svátek má Ljuba
Bez reklam

Za říjen na Česko směřovalo tolik DDoS útoků, jako za předchozích devět měsíců

Autoři | Foto pixabay.com

Za říjen na Česko směřoval zhruba stejný počet hackerských DDoS útoků jako za předchozích devět měsíců dohromady. Počet incidentů roste poslední tři roky v řadě, letos jej urychlila válka na Ukrajině. Novinářům to dnes během konference o kybernetické bezpečnosti v Praze řekl ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr.

Operátor O2 oznámil, že od pondělí 24. října začaly jeho sítě evidovat nezvykle silné a dlouhé DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2. Útoky byly vedeny ve velkém objemu a pocházely ze zahraničí. Hodnoty útoků dosáhly ve špičce více než 200 gigabitů za sekundu (Gbps). To je dvojnásobek celkového běžného provozu.

V pondělí 24. října zaznamenal celorepublikový výpadek mobilních služeb i operátor T-Mobile, někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty a voláním. Mluvčí společnosti Zuzana Netolická tehdy uvedla, že příčinou mohl být hackerský DDoS útok a firma spolupracuje s NÚKIB.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost toto úterý vydal varování před zvýšeným rizikem těchto útoků i v dalších dnech. DDoS útoky spočívají v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v rámci kybernetické války, která se uskutečňuje paralelně s fyzickým konfliktem na Ukrajině.

Válka na Ukrajině podle Kintra zároveň ukázala nutnou potřebu zabezpečení a nezávislosti dodavatelských řetězců v technologickém sektoru. "Jednotlivé státy EU včetně ČR musí začít nastavovat mechanismy na prověřování rizik u dodavatelských technologických firem a mít nástroj, jak je případně omezovat. Většina zemí je již má například v sektoru telekomunikací, ale potřeba je rozšířit i na další oblasti, například energetiku," uvedl Kintr.

NÚKIB v současnosti připravuje návrh zákona o bezpečnosti technologických dodavatelů, který by měl předložit vládě do května příštího roku. Návrh zákona chce NÚKIB před schvalováním předložit k připomínkám odborné veřejnosti včetně soukromých firem.

Náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana během konference uvedl, že aliance usiluje odpovědné využití nových technologií. "Naší ambicí v NATO je vytvoření zlatého standardu k etickému využití nových technologií při obraně, a to nejen v rámci aliance, ale na celém světě," uvedl.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila důležitost zabezpečení podmořských kabelů spojujících Evropu s USA, severskými zeměmi, nebo spojení s Japonskem. Podle ní útoky na produktovody ukázaly zranitelnost těchto sítí a nutnost jejich diverzifikace.

Konference o kybernetické bezpečnosti se účastní stovky delegátů z 80 zemí. Letošní čtvrtý ročník se koná pod záštitou českého předsednictví v EU.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, EU, počítače, internet, kriminalita, bezpečnost, předsednictví, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Česko, ruská invaze na Ukrajinu, Lukáš Kintr, Praha, O2 Czech Republic, Evropská unie, NATO, T-Mobile, Ursula von der Leyenová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za říjen na Česko směřovalo tolik DDoS útoků, jako za předchozích devět měsíců  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.