Přibližně 24 miliard eur. Tato nepředstavitelná částka byla pro Českou republiku vyčleněna v novém programovém období 2014 – 2020. Čeští podnikatelé tak mají v následujících měsících a letech možnost realizovat své projekty se značnou podporou evropských zdrojů financování.
Legislativní rámec tohoto období tvoří nová nařízení, která Evropská komise schválila v prosinci 2013. Podnikatelé se mohou těšit na zajímavé příležitosti a současně na některé novinky, které systém financování z evropských fondů zjednoduší a sjednotí s ostatními státy. „Pro lepší využití těchto fondů ve prospěch strategie EU 2020 zpracoval každý stát Dohodu o partnerství, kterou posoudila a schválila Evropská komise. K jejímu naplňování přispějí jednotlivé programy. V těchto dokumentech je určeno i rozdělení přidělených finančních prostředků mezi podporované oblasti.“, popisuje na svých internetových stránkách Ministerstvo pro místní rozvoj. Nově se do programu zapojí i jiné fondy (např. fond na rozvoj venkova), dále bude kladen důraz na vyšší měřitelnost přínosu projektů a plnění stanovených indikátorů, sníží se počet tematických operačních programů atd. Čeští žadatelé změnu pocítí zejména v povinném zveřejňování harmonogramu výzev či ve zjednodušené administrativě v podobě elektronických žádost, což značně ušetří čas a celý systém zprůhlední.
Programů je celkem dvacet. Jejich seznam a obecný popis naleznete na internetové stránce Evropské strukturální a investiční fondy, provozované Ministerstvem pro místní rozvoj. Jde o celou řadu atraktivních oblastí obsahující například Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost zahrnující podporu inovací, rozšiřování výroby, modernizaci výrobních provozů, výstavbu a rekonstrukci školících center, projekty na úsporu energie atd., Operační program Zaměstnanost či Program rozvoje venkova. Podrobný popis jednotlivých programů, prioritních os těchto programů a datum předběžných vypsání výzev naleznete v přílohách Harmonogramu výzev. Výzvy obsahují podrobnou specifikaci požadavků, termínů a všech náležitostí a pro podnikatele jsou stěžejním dokumentem.
Proces žádání o evropské dotace může být rozdělen na tři základní milníky: 1) definice projektu, 2) nalezení adekvátního operačního programu a čekání na vypsání výzvy, 3) podání žádosti o dotaci a plnění podmínek plynoucích ze smlouvy o udělení dotace. Podnikatelům mohou s žádostí pomoci specializované firmy, které si za úspěšné vyřízení účtují provizi v řádu jednotek procent z přidělené dotace. Pakliže chcete o dotaci zažádat sami, poslouží vám výše zmiňovaná internetová stránka Evropské strukturální a investiční fondy, kde naleznete odbornou online podporu, která de facto okamžitě reaguje na vaše dotazy. Dále jsou pro žadatele organizovány odborné semináře a zveřejněny příručky a metodické pokyny pro jednotlivé operační programy. Samozřejmostí je i bezplatná linka EUROFON 800 200 200.
Obecný postup žádosti o dotaci je následující (zdroj Jak získat dotaci):
Zdroj: www.strukturalni-fondy.cz
Foto: wikimedia.org
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.