Český tým záchranářů na pomoc obětem sobotního zemětřesení v Nepálu odletí dnes z Prahy nejdřív před 16:00. Letadlo bylo v noci naloženo, nyní čeká na povolení z letiště v Káthmándú, které je přetížené. Dnes to řekla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Skupina 36 lékařů, sester a hasičů má na místě neštěstí, které postihlo osm milionů lidí a zahynulo při něm přes 4400 lidí, působit nejméně dva týdny. Jejich mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny.
„Nejbližší možný čas odletu je v 15:50 hodin," uvedla mluvčí. Hasiči a zdravotníci strávili noc na hasičské základně v pražských Strašnicích, odkud jsou připraveni odjet na ruzyňské letiště.
Vyslání českých záchranářů schválila v pondělí vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu.
Účastníci mise se o dnešním odletu dozvěděli v pondělí dopoledne. Zdravotníci z brněnského speciálního traumatýmu se pak ještě museli v pondělí večer po sbalení nezbytného vybavení přepravit autobusem do Prahy. Podle původních plánů měl tým odletět dnes ráno, letoun ale nezískal povolení k přistání v Káthmándú.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou v Nepálu nyní nejvíce potřební právě zdravotníci. „Proto se vláda rozhodla z těch variant vybrat traumatický tým. Je složený z devíti lékařů a 14 sester Fakultní nemocnice Brno a zároveň 13 hasičů pražského záchranného sboru," řekl novinářům v pondělí ministr.
„Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice," řekl vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil. Češi vezou do Nepálu přes deset tun vybavení - stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál či čističku vody. Přibalili i hračky pro místní děti.
Vláda se podle Zaorálka na transportu záchranářů dohodla se společností Travel Service, která poskytne letadlo Boeing 737. To je schopno celý tým přepravit během jednoho letu. Letadla české armády by musela letět několikrát. Zaoralová dodala, že letiště v nepálské metropoli má omezenou kapacitu a nyní prioritně přijímá letadla, které vezou přístřešky, pitnou vodu a další životně důležité potřeby.
Po přistání letounu v hlavním nepálském městě Káthmándú se bude stát snažit oslovit české občany, kteří jsou v postiženém prostoru, a nabídnout jim cestu zpátky do vlasti tímto letadlem. Ministerstvo zahraničí dosud ví o 247 českých občanech v Nepálu, a s 12 z nich se nepodařilo navázat spojení. Úřad zatím nemá žádné zprávy o tom, že by byl nějaký Čech mezi mrtvými nebo zraněnými.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.