Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech každoročně rostou. Loni překročily už 12 miliard korun, zatímco předloni stát vyplatil přes deset miliard a v roce 2012 zhruba 7,4 miliardy korun. Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplácených dávkách. Na bydlení dostávají potřební dvě dávky - příspěvek a doplatek. Ministerstvo plánuje, že by v budoucnu byla dávka jen jedna.
Projekt prostupného bydlení v Mostě zaměřený na zlepšení životních podmínek lidem žijícím v nevyhovujících podmínkách pomohl za více než dva roky svého fungování 22 rodinám. Vybraným rodinám charita za daných podmínek zprostředkuje kvalitnější bydlení a umožní jim tak odstěhovat se z nevyhovujících prostor. V Mostě je to například blok číslo 15 v Chomutovské ulici (na snímku z 10. prosince), který je už několikátou zimu bez dodávek tepla. ČTK Hájek Ondřej
Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.
Výdaje na příspěvek rostou i letos. Za první dva měsíce jsou proti stejnému loňskému období o devět procent vyšší. Loni se za leden a únor vyplatilo zhruba 1,37 miliardy korun, letos 1,48 miliardy. Před rokem v únoru příspěvek pobíralo 202.500 lidí, teď 209.600 osob.
Na doplatcích na bydlení úřady práce za první dva měsíce vydaly 500,2 milionu, loni to bylo o 24,3 milionu víc. Ubylo i příjemců. Loni v únoru dávku dostalo 73.400 osob, letos 64.500.
Loni potřební na příspěvcích dostali 8,84 miliardy korun a na doplatcích 3,25 miliardy. Suma na doplatek se tak proti roku 2012 zhruba zdvojnásobila, tehdy činila 1,67 miliardy. Příspěvky si vyžádaly před dvěma lety 5,73 miliardy - byly tedy proti loňsku o víc než tři miliardy nižší.
V roce 2013 se proti předchozímu roku zvedly výdaje na doplatek o 68 procent. Loni se růst částky zbrzdil, meziročně se vyplatilo o 15 procent víc. Suma na příspěvek se zvýšila v minulém roce o pětinu, předloni o 29 procent.
Náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) už dřív uvedla, že za loňský rok průměrný příspěvek činil zhruba 3200 korun a doplatek pak 3606 korun. Loni v prosinci příspěvek dosahoval v průměru 3340 korun, doplatek 3756 korun, vyplývá z údajů úřadů práce o vyplácených dávkách.
Podle zpráv úřadu práce za zvyšováním výdajů byl v minulých letech růst počtu nezaměstnaných a zhoršování situace rodin. Roli hrálo i zdražování bydlení. Podle zástupců neziskových organizací a vedení ministerstva se v Česku ale v posledních letech také rozmohl "byznys s chudobou". Peníze od státu často končily v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Jejich obyvatelé za pokoj dali někdy mnohem víc, než by stál celý byt.
Ministerstvo práce plánuje v dávkách na bydlení změny. Místo dvou by se měla začít vyplácet jen jedna. Se sloučením nynějšího příspěvku a doplatku na bydlení počítá chystaná koncepce sociálního bydlení.
V letošním roce by se růst výdajů na dávky na bydlení mohl zbrzdit. Do podpory se promítlo snížení cen energií. Upravila se i pravidla pro poskytnutí dávky obyvatelům ubytoven. Úřad práce varoval, že by lidem z některých ubytoven mohla od května hrozit ztráta dávek na bydlení, pokud ubytovací zařízení nesplní nové podmínky a nedodrží stanovená hygienická pravidla.
Rok | Příspěvek na bydlení | Doplatek na bydlení |
2012 | 5,73 | 1,67 |
2013 | 7,4 | 2,81 |
2014 | 8,84 | 3,25 |
Zdroj: Ministerstvo práce, informace o vyplácených dávkách za jednotlivé roky
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.