Daňoví poplatníci, už nám chybí jen krůček. Zítra, v pátek 5. června 2015, si budeme moci konečně oddychnout – do České republiky zavítá Den daňové svobody. Prací pro stát jsme letos strávili 155 kalendářních dní. A dnes je ten poslední z nich. Užíváte si závěrečný den daňové nesvobody?
„Letos jsme se rozhodli Den daňové svobody oslavit stylově – v poslední den daňové nesvobody,“ usmívá se David Lipka, předseda správní rady Liberálního institutu, a dodává: „Právě proto dnes, v poslední den práce pro stát, do ulic Prahy vyrážejí naše daňové hlídky, aby daňové poplatníky upozornily na velikost státu a výši daňové zátěže.“ Daňové hlídky budou v centru Prahy rozdávat daňovým poplatníkům sladké dárky, které řádně zdaní speciální daňovou sazbou. „A samozřejmě že výnos daně následně doputuje tam, kam má, tedy na Ministerstvo financí,“ dodává Lipka.
Proč vlastně Den daňové svobody letos připadá na 5. června? „Vychází to z našich prognóz o relativní výši veřejných výdajů v letošním roce. Jelikož stát nemá žádné peníze než ty, které vybere na daních, a nebo si půjčí a vybere na daních v budoucnu, jdou veškeré výdaje veřejného sektoru na vrub daňových poplatníků. Abychom je pokryli, potřebujeme letos odpracovat 155 kalendářních dní. Následující den, tedy 5. června, nastává Den daňové svobody,“ komentuje výsledky Jan Havel, člen správní rady Liberálního institutu.
V porovnání s loňskými výsledky (10. června 2014) jsme si letos polepšili. „Lepší výsledek v letošním roce je dán růstem ekonomiky. Pro výpočet dne Daňové svobody je klíčový poměr veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Ačkoliv výdaje veřejných institucí rostou, HDP roste ještě rychleji. Proto se Den daňové svobody přiblížil Novému roku,“ oznamuje Jan Havel.
Hlavním cílem Dne daňové svobody, který Liberální institut vyhlašuje od roku 2000, je upozorňovat na fakt, že provoz státu není zadarmo a že stát si při svých aktivitách rozhodně nepočíná jako řádný hospodář. Jenže daňovým poplatníkům život přináší každodenní starosti a na bedlivou kontrolu hospodaření státních institucí logicky nezbývá čas. Hodil by se někdo, kdo bude zájmy daňových poplatníků hájit systematicky, nikoliv populisticky.
A právě za tímto účelem vzniká nezisková organizace s názvem Daňoví poplatníci České republiky. „Daňoví poplatníci jsou nejbezbrannější zájmovou skupinou v České republice, jsou na konci potravního řetězce. Daňový systém není efektivní, není stabilní, není transparentní a obsahuje vícenásobné zdanění. Změny daňové legislativy jsou navíc založeny na nedostatečné analýze dopadů, čest výjimkám. Proti tomu vyhlašujeme pokojný, ale nesmlouvavý boj,“ vysvětluje Karel Klimeš, předseda správní rady vznikajícího spolku Daňoví poplatníci ČR (DPČR). „Je třeba neustále opakovat, jak moc daně vstupují do našich životů. Za zdaněné peníze koupíme zdaněné zboží a vytvoříme zisk podnikateli, který znovu zaplatí daně. V každém litru pohonných hmot je poloviční obsah daňové složky. Zaměstnanec a konzervativní spotřebitel s hrubou mzdou 30 tisíc Kč měsíčně i při konzervativním spotřebitelském chování do státní kasy celkem ročně odvede přes 200 tisíc korun. Za tyto peníze bychom měli chtít po veřejném sektoru kvalitní výkony. A to my budeme,“ zakončuje Karel Klimeš poslání Daňových poplatníků ČR.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.