Počasí dnes4 °C, zítra9 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Dovolená bez peněz – co dělat, když vás v zahraničí o všechno okradou?

Ta myšlenka projela hlavou asi každému, kdo se chystal na zaslouženou dovolenou v zahraničí: „Hlavně aby mě tam neokradli!“ A navzdory opatrnosti se tento černý scénář naplňuje tisícovkám Čechů, kteří kvůli zkušeným kapsářům nebo hotelovým zlodějům v zahraničí každým rokem přicházejí o veškeré platební prostředky – peníze i platební karty. Co si pak počít? Rozhodně nemusíte hned balit kufry nebo se dát na busquering, rozumných cest k hotovosti existuje několik. V zásadě čtyři základní:

1. Pomoc lidí dobré vůle

Nejsnazší je rozhodně pomoc od nějaké té dobré duše, která vám zapůjčí prostředky s tím, že jí je vrátíte po příjezdu domů. Tato varianta většinou není problém na „hromadných“ zájezdech organizovaných cestovními kancelářemi, kde se solidarita turistů-spoluobčanů či pomoc delegáta CK vyskytuje v hojné míře. Může však být dosti problematická při zájezdech „na vlastní pěst“ – vyprávění okradeného Čecha, který navíc přijel „bůhvíodkud z východní Evropy“, nemusí vzbuzovat 100% důvěru. S mírnými obměnami (částka, měna) se totiž jedná o klasický trik žebrajících individuí po celém světě.

2. Pomoc zastupitelského úřadu České republiky

V situaci popsané výše můžete o pomoc požádat zastupitelský úřad České republiky v zemi, kde se právě nacházíte. Pokud velvyslanectví či konzulát vyhoví vaší žádosti, k hotovosti se určitě dostanete. Problémy jsou však tři: zaprvé, obdržíte pouze prostředky nezbytně nutné k návratu do vlasti, tj. na nákup letenky, jízdenky či na pokrytí jiných transakčních nákladů nezbytných pro rychlé a hladké opuštění destinace – tím se tedy rozhodně nemyslí týdenní kapesné na objevování kulinářských specialit v jižní Francii. Zadruhé, počítejte s „troškou“ byrokracie, která nezabere minuty ani hodiny, ale spíše desítky hodin. A za třetí, na zastupitelský úřad natrefíte většinou v hlavním městě daného státu, nikoliv v turistických letoviscích.

3. Pomoc vaší banky

To, že vám ukradnou platební karty, nemusí nutně znamenat, že přijdete o všechny peníze na účtech – doporučuji proto karty okamžitě zablokovat na non-stop servisní lince vaší banky. Při té příležitosti můžete rovnou probrat možnosti poskytnutí tzv. náhradní hotovosti (tzv. emergency cash) nebo náhradní platební karty (tzv. emergency card). Pokud je to v zemi, v níž se aktuálně nacházíte, možné, peníze určitě dostanete. Počítejte však s tím, že za tyto specifické služby zaplatíte na poplatcích řádově několik tisícovek a navíc si i na ně počkáte. Pokud vše půjde hladce, karta (s omezenou platností) dorazí cca za 3 dny, peníze dostanete nejdříve za 24 hodin. 

4. Nechte si peníze poslat

To nejlepší nakonec, a to v dobrém slova smyslu. Nechte si peníze poslat. Je to obrovsky jednoduché. Stačí se spojit s příbuzným nebo známým v České republice (nebo kdekoliv na světě) a domluvit se, že vám prostředky pošle prostřednictvím specializované finanční instituce jako Chequepoint či Western Union. Člověk, s nímž jste dohodnuti, se s hotovostí dostaví do vybrané pobočky Western Union (v ČR jich je i díky možnosti využít pobočky České pošty téměř dva tisíce), vyplní formulář „Zasílání peněz“, předá personálu zasílanou částku v CZK či USD a zaplatí poplatek. Od personálu pobočky dostane velmi důležité číslo transakce – MTCN („Money Transfer Control Number“ = kontrolní číslo peněžního převodu). Prostřednictvím personálu (nebo třeba esemeskou) vám toto číslo doručí a vy si peníze vyzvednete v jakékoliv z 486 tisíc poboček Western Union ve více než dvou set státech na naší planetě. Při výběru peněz se musíte prokázat dokladem totožnosti, nebo jinými nástroji (například kontrolní slovo, heslo atd. – děje se tak v případě, že vám ukradnou i doklady). Rychlost, s jakou peníze dostanete, tak v podstatě závisí jen na tom, jak rychle se váš zachránce v ČR dostane na poštu.

Štítky peníze, hotové peníze, platební karta, Česko, Western Union, Česká pošta, Chequepoint, Francie, Východní Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dovolená bez peněz – co dělat, když vás v zahraničí o všechno okradou?  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.