Masivní výprodeje čínských akcií pokračují a to nehledě na zoufalou snahu regulátorů trh stabilizovat. Hlavní indexy dnes ráno ztratily další 6 % a z červnových maxim odepsaly více jak třetinu - okolo 2,4 bilionu dolaru. Oproti tomu jsou potenciální ztráty z odepsání řeckého dluhu pořád trpaslíkem.
I když celkově za tento rok jsou čínské akcie stále v plusu, vývoj v posledních týdnech vykazuje většinu symptomů vrcholu bubliny. Prudký nárůst čínských akcií hnaly kupředu především zadlužující se domácnosti, které kupovaly hlava nehlava prakticky všechno, co se dalo. U malých a středních podniků ale začala postupně klesat likvidita a ústup z přehřátého trhu byl čím dál složitější. První prodeje proto nastartovaly paniku. Tu nepomohl zastavit ani volnější přístup k úvěrům na nákup akcií, přesvědčování pojišťoven, aby zvýšily nákupy akcií nebo poněkud překvapivé přímé skupování akcií ze strany regulátora (který si na ně začal půjčovat u centrální banky).Přesvědčit předlužené domácnosti, aby se vrátily na trh a pomohly regulátorům chytit padající nůž, ale nebude vůbec jednoduché. Zvlášť když čínská ekonomika zjevně přes všechny snahy o další stimulaci v tomto roce dál zpomaluje.
Vedle Číny v tomto týdnu ovšem bude dál většina pozornosti upřena do Řecka. Včerejší setkání podle nás nepřineslo prakticky žádný hmatatelný posun. Řekové dostali čas do konce týdne. V případě dohody by pravděpodobně věřitelé pomohli s blížící se splátkou ECB (20. července). V opačném případě je pravděpodobné, že Řecko na začátku příštího týdne může ztratit přístup k záchrannému mechanismu ELA a bude v dohledné době dotlačeno k zavedení paralelní měny.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.