V minulém týdnu jsme vám nabídli základní informace o tom, jak řešit zapeklitý dovolenkový problém – jste v zahraničí a ukradli vám všechny peníze i platební karty. Dnes krizový scénář ještě „vylepšíme“, a sice o ukradené cestovní doklady.
Nenechávejte cestovní doklady bez dozoru... Vždy je nechejte na hotelu zamčené v hotelovém sejfu... Neberte je s sebou na pláž ani na večerní procházku po turistické promenádě... Dejte si pozor na kapsáře, obzvláště v pouličních tlačenicích... Je to ohraná písnička, ale někdy se prostě zle zadaří. A vy třeba skončíte v zahraničí bez cestovních dokladů. Ano, je to obří komplikace, ale dá se zvládnout. Takže – jak danou situaci řešit?
První rada není nijak světoborná – jednoznačně musíte neprodleně zamířit na policii a zde ztrátu (odcizení) bezpodmínečně nahlásit. Pokud si nevíte rady, přizvěte na pomoc delegáta cestovní kanceláře nebo požádejte o telefonát (pomoc s překladem) na zastupitelský úřad. Neděláte to ani tak proto, že věříte v nalezení dokladů, ale abyste od policie získali doklad s potvrzením o ztrátě/zcizení dokladů. S tímto dokumentem následně můžete zažádat o vydání nového cestovního dokladu, a to právě na zastupitelském úřadě České republiky v zemi, kde se nacházíte. Eventuálně se obraťte na jakýkoliv zastupitelský úřad jiného členského státu Evropské unie. Měli by vám umět pomoci i tam. I když nejste jazykově vybavení, nebojte, řešení se vždy najde: neváhejte poprosit o pomoc delegáta vaší cestovní kanceláře, jiné cestovky z České republiky nebo Slovenské republiky, cestovní pojišťovny, kde máte cestovní pojištění, prostě kohokoliv, kdo vám pomůže odstranit zejména jazykovou bariéru.
Pokud jde jen o návrat z dovolené, postačí vám zjednodušená verze cestovního pasu, tzv. cestovní průkaz. Cestovní průkaz je časově a místně omezené nouzové řešení vašeho problému – po zaplacení poplatku, předložení dvou pasových fotografií a prokázání totožnosti kopií dokladu, jiným dokladem totožnosti, či tvrzením hodnověrné osoby (například rodinného příslušníka nebo známého, který má platný cestovní doklad) vám bude neprodleně předán tak, abyste se dostali včas, kam máte. Tedy domů. Po uskutečnění cesty pak tento průkaz odevzdáte městskému úřadu v místě vašeho bydliště. Pokud byste chtěli zamířit dál do světa, potřebujete regulérní cestovní pas. Připravte se však na dlouhé čekání – žádost se nijak neliší od vydání v naší zemi, navíc putuje k vyřízení do České republiky a doklad je následně z ČR znovu zaslán k vám.
Pokud by se vám doklady ztratily v EU, možná byste se chtěli spoléhat na fakt, že se domů skrze Schengen nějak dostanete, obzvláště cestujete-li například autem z dovolené v Itálii. To však nedoporučuji. Policii rozhodně navštivte i v tomto případě, minimálně zamezíte možnému zneužití vaší totožnosti třetí osobou. A nezapomeňte, že řidičský průkaz ani průkaz zdravotního pojištění nejsou ani v EU – na rozdíl od cestovního pasu, občanského průkazu nebo zmíněného cestovního průkazu – oficiální dokumenty pro kontrolu totožnosti pro cestovní účely.
1. UDĚLEJTE SI KOPIE: V rámci cestovních příprav si udělejte kopie vašich cestovních dokladů a mějte je odděleně od originálních dokladů – jednu si dejte do kufru, další do kabinového zavazadla, jednu nechte v přihrádce v autě... Zkrátka tak, abyste minimalizovali riziko, že se vám ztratí spolu s originály. I když kopie nebudou úředně ověřené, při vyřizování nepříjemných formalit v případě ztráty vám velmi pomohou.
2. ZJISTĚTE SI INFORMACE: Je v zemi, kam cestujete, velvyslanectví nebo konzulát? Jak daleko sídlí od místa, kde budete na dovolené? Jakou má adresu a telefon? A co v zemích, přes které jedete / letíte? To jsou důležité informace – a všechny je naleznete v adresáři diplomatických misí na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
3.POJISTĚTE SE: Pomoc cestovního pojištění se hodí nejen v případě zdravotní újmy, ale cestovní pojišťovny dnes poskytují i konzultační služby či právní pomoc – to se hodí nejen v případě ztráty dokladů.
4. VYUŽITE SEJF: Dnes již je téměř standardem, že na pokoji nebo v recepci hotelu můžete využít služeb bezpečnostní stránky, kam můžete uložit i cestovní doklady, rezervní hotovost, letenky, klíčky od auta, prostě cokoliv, co nechcete ztratit. Využijte ji, i kdyby měla být zpoplatněna – na některých věcech se zkrátka nevyplatí šetřit.
5. UCHOVEJTE POTVRZENÍ O ZTRÁTĚ/KRÁDEŽI: Jeho originál či kopii můžete využít při vyřizování žádostí o další ukradené doklady. V případě urgentní potřeby je možné tento doklad skenovat a emailovat (či faxovat) na dané instituce přímo ze zahraničí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.