Přezkumem žádostí o udělení azylu by se mohly místo správních soudů zabývat zvláštní nezávislé tribunály. Uvedl to dnes server HlídacíPes.org. Ministerstvo spravedlnosti připustilo, že se k této variantě přiklání, podrobnosti však zatím nechce komentovat.
Server napsal, že zřízení tribunálů je jednou ze dvou možností, jak reagovat na požadavek Evropské komise ohledně sjednocení azylové politiky v členských zemích EU. Druhou variantou by bylo posílení správních soudů, pod které nyní přezkum rozhodnutí ministerstva vnitra o azylu spadá.
„Ministerstvo spravedlnosti se kloní k variantě zřízení zvláštního kvazi soudního orgánu, na který by se předmětná agenda přesunula,“ sdělil serveru Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Detaily prý úřad v současné době řeší s ministerstvem vnitra.
Tribunály by podle serveru mohly začít fungovat nejdříve za půl roku. Složeny by měly být z odborníků, možná za laické účasti. Zda v nich budou zasedat i soudci, zatím není jasné. Rozhodnutí tribunálu by měla být dále přezkoumatelná soudem v rámci správního soudnictví.
Server připomněl, že správní soudy, které přezkoumávají žádosti o udělení mezinárodní ochrany, pokud se na ně odmítnutý uchazeč obrátí, mají od 21. července možnost ve věci přímo rozhodnout, tedy například udělit azyl. Doposud ve sporných případech pouze rušily předchozí rozhodnutí ministerstva vnitra, které se pak muselo žádostí zabývat znovu. Mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová upozornila, že pokud by tribunál nevznikl, soud by bez personálního i materiálního posílení nebyl schopen zvládnout případný další nárůst žalob ve věcech mezinárodní ochrany.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.