Praha chce zvýšit zaměstnanost hendikepovaných v rámci magistrátu a jeho příspěvkových organizací. Nově by měl úřad volná místa zveřejňovat i na portálech nabízejících práci postiženým a rovněž častěji odebírat výrobky z chráněných dílen.
Samotný magistrát nyní zaměstnává z asi dvoutisícovky zaměstnanců zhruba dvě procenta hendikepovaných. „Jestliže stát a samosprávy chtějí po soukromých firmách, aby hendikepované zaměstnávaly, měla by státní správa a samospráva jít příkladem,“ řekl zastupitel a předseda sociálního výboru Patrik Nacher.
Podle něho by měla vzniknout jakási informační dálnice, která by hendikepované na volná a pro ně vhodná místa upozornila. „Informace o místech se totiž k lidem často vůbec nedostanou,“ řekl. Tento systém má navíc přimět samotné úředníky, aby hledali zaměstnance i mezi postiženými. „Samozřejmě pro ně není vhodná každá práce, ale pokud je to možné, měli by mít možnost se o místo ucházet,“ řekla radní Irena Ropková.
Kromě zvýšení počtu hendikepovaných zaměstnanců chce město rovněž zvýšit množství výrobků z chráněných dílen, které magistrát nakupuje. Mezi nimi jsou podle Ropkové a Nachera například novoroční přání. „Ta se nakupují každoročně, proč by je město nemohlo nakupovat od nich?“ uvedl Nacher. Podle zákona musí každá organizace s více než 25 zaměstnanci buď zaměstnávat čtyři procenta hendikepovaných, nebo nakupovat produkty z chráněných dílen.
Počet hendikepovaných, které magistrát zaměstnává, v posledních několika letech poklesl. V loňském roce jich bylo 44, tedy o 33 méně, než by měl mít. V roce 2013 mezi tabulkovým a reálným počtem hendikepovaných zaměstnanců byl rozdíl 25 neobsazených míst, v roce 2012 to bylo 21 volných pozic. Nejvyšší obsazenost byla v roce 2088, kdy bylo na 71 tabulkových místech 50 zaměstnanců.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.