Jak Čínská krize ovlivní dnešní rozhodování ECB?

Nálada na čínském akciovém trhu přituhuje a pro řadu hráčů na trhu není jednoduché komentovat dění a poskytovat analýzy svobodně a otevřeně. Čínské úřady zjevně začaly hledat obětní beránky, na které by mohly ukázat jako na viníky masivních letních výprodejů. Vyšetřování je vedeno s novináři, analytiky i zástupci regulátora. Zahraničním hráčům (jako například hedgeovému fondu Citadel) byly odebrány licence a nikdo neví, kam zmizela po vyšetřování manažerka velkého čínského hedgeového fondu Li Yifei...Podle úřadů si vzala dovolenou. Podle Financial Times chtějí úřady po analyticích, aby se vyvarovali ostřejších výrazů a některé své závěry zjemnili. Přísnější a hlavně těžko předvídatelné chování úřadů řadu zahraničních hráčů vede k úvahám o opuštění čínského trhu.

Dnes jsou ale čínské trhy zavřené a pozornost se v globálu soustředí jinam. V Evropě konkrétně k zasedání ECB. Bude zajímavé vidět, jak se s čínským šokem popasují evropští centrální bankéři. Zatímco ve Velké Británii i v Americe vesměs převládá sebevědomí - sazby mohou jít nahoru nehledě na problémy Číny - někteří zástupci ECB přeladili rychle na holubičí notu. Hlavní ekonom Peter Praet hovořil dokonce o možnosti dalšího rozšíření měnové expanze v případě, že splnění inflačního cíle nebude na dohled. Více-prezident Victor Constancio byl sice o poznání klidnější, faktem ale je, že Evropa je v součtu vůči čínským potížím zranitelnější než Spojené státy. Problémy Číny, padající ceny komodit a nedávné posílení eura - to vše navíc bezesporu sníží inflační výhled na příští rok. V červnu ještě ECB počítala pro rok 2016 s inflací na 1,5 %, teď bude ráda když se prognóza pro příští rok udrží lehce nad 1 %. Mario Draghi bude dnes pravděpodobně také muset zůstat v holubičí náladě.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny
jabures@csob.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Evropská centrální banka, Financial Times, Evropa, USA, Čína, Mario Draghi, Peter Praet, Jan Bureš, Velká Británie, Poštovní spořitelna

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.