Před 125 lety rozbouřená Vltava, která kulminovala 4. září 1890, poničila mimo jiné i Karlův most a vyžádala si též několik lidských životů. Její průtok dosáhl 3975 metrů krychlových za sekundu, což bylo nejvíce od povodně z března 1845. Voda zaplavila po obou březích skoro třetinu Prahy, sahala až téměř k Staroměstskému náměstí. Zatopeno bylo na 4000 domů, rozsah dodnes ukazuje řada značek. Obrovské škody nadělala Vltava i na dolním toku za Prahou.
Jedny z historicky největších záplav v metropoli způsobily silně deštivé jaro i léto. Ráno 3. září už Vltava byla 2,1 metru nad normál, v noci se v Karlíně utopilo 20 vojáků, kteří rozebírali cvičný pontonový most. Dravý proud trhal vory, přístavy, dřevěné plovárny, které se s dalším naplaveným dřívím tříštily o jezy a mosty. Náplava se zarážela u mostních pilířů a zatarasovala řečiště.
Následující den nevydržel nápor vody a nahromaděných trosek Karlův most.
Nejprve spadly dva oblouky a o několik hodin později se zřítil třetí, vyvráceny byly dva pilíře. Do vody se zřítila i dvě barokní sousoší. Na Starém Městě bylo nejhůř postiženo okolí dnešní Novotného lávky, ulice Anenská, Náprstkova, Karoliny Světlé a Divadelní.
Obdobná místa byla zatopena i při ještě ničivější povodni v srpnu 2002, jež byla příčinou (dešťové srážky) i vývojem velmi podobná té z roku 1890.
Zdroj: ČTK
Foto: stary-web.zastarouprahu.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.