Právě státy osmadvacítky jsou ale těmi, kdo má v případném spuštění plánu na krizové přerozdělení 120.000 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců poslední slovo. Na Česko by podle těchto kvót připadalo 2978 míst.
Většina zemí unie návrh podporuje a v úterý na opětovně svolané radě ministrů vnitra by tak o věci mohlo rozhodnout hlasování. Ministr zahraničí předsednického Lucemburska Jean Asselborn ve středu v diskusi v europarlamentu takovou možnost "silového" řešení naznačil. Na druhou stranu o věci dál intenzivně jednají diplomaté unijních zemí ve snaze najít pro všechny přijatelný kompromis.
Podle místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse je výsledek hlasování jasným signálem do hlavních měst zemí EU, že europarlament se společně s evropskou exekutivou domnívá, že je čas už skutečně přejít k činům.
Komise podobný názor zopakovala v následně vydaném prohlášení a připomněla, že po dnes přijatém stanovisku parlamentu zbývá ke spuštění věci právě jen souhlas členských zemí.
Pro podporu plánu komise dnes podle tiskové služby europarlamentu zvedlo ruku 370 z 550 přítomných zákonodárců, proti bylo jen 134. Pro návrh tak byla jasná většina hlasujících, zároveň ale plán fakticky podpořila ani ne polovina všech evropských zákonodárců.
Mimořádná schůze k tomuto bodu, kterou svolal šéf europarlamentu Martin Schulz teprve ve středu, trvala jen asi půl hodiny. O návrhu europoslanci dnes nejednali, s krátkými projevy vystoupili jen lídři jednotlivých parlamentních frakcí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.