Analýza Českého statistického úřadu o pozitivním vývoji turismu v České republice v letošním roce nabídla mj. i zajímavá čísla o počtu, kvalitativní struktuře a regionálním rozmístění hromadných ubytovacích zařízení. Také informace nepotkáte každý den – pojďme se na ně proto společně podívat.
V prvních třech čtvrtletích letošního roku v České republice fungovalo 9482 hromadných ubytovacích zařízení, které svým klientům nabízely 212 tisíc pokojů a 545 tisíc lůžek. Turisté mohli navíc využít více než 50 tisíc míst pro stany a karavany, převážně v kempech.
Kempů je přitom na celkovém počtu specifikovaných hromadných ubytovacích zařízení nejmenší podíl, jen zhruba 6 %. Největší podíl - celých 37 % - zastávají penziony, 15 % tříhvězdičkové hotely, 7 procentní podíl generují čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely. To jsou úzce určená zařízení. Zbytek (35 %) je rozložen mezi obecněji definovaná zařízení jako ostatní hotely a hostely, podniková zařízení, chatové osady nebo turistické ubytovny.
Hromadná ubytovací zařízení v České republice
Podíváme-li se na regionální strukturu, nejvíce ubytovacích zařízeních funguje v jižních Čechách (1230). Na druhém místě je Královehradecký kraj (1093), Liberecký kraj (923) a Jihomoravský kraj (841). Centrem turistického ruchu je samozřejmě Praha, která eviduje 814 ubytovacích zařízení, přičemž v úzké kooperaci se Středočeským krajem (702 zařízení) nabízí turistům nejvíce možností, kde složit hlavu. Nejméně turistických ubytovacích zařízení nalezneme v Pardubickém kraji (356 zařízení).
Zajímá vás víc o počtu a struktuře turistů v České republice? Čtěte Malostranskou Drbnu i příští týden.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.