Ministerstvo financí chce od února rozšířit režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny. Počítá s tím nařízení vlády, které ve středu projedná vláda.
"Jedná se o reakci na zjištění, že k daňovým únikům dochází i u dodání plynu a elektřiny, a to zejména formou karuselových obchodů, kde zatím daňové úniky detekovány nebyly," uvedlo MF v materiálu.
Nařízení vlády dále umožní použití režimu přenesení daňové povinnosti i v případě, že se nepřekročí stanovený limit 100.000 korun, a to plátcům daně, kteří se společně dohodnou na použití tohoto režimu. "Tímto bude vyhověno častému požadavku ze strany daňových subjektů, aby na základě dohody mezi dodavatelem a odběratelem mohl být uplatněn režim přenesení daňové povinnosti i v případech, pokud základ daně u zdanitelného plnění nedosahuje limit pro uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti," uvedlo MF.
Naposledy se rozšířila přenesená daňová povinnost od ledna, a to o dodání nemovité věci plátci DPH. Předtím v červenci a září se rozšířila o vybrané zemědělské plodiny. Cílem bylo sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka.
Povinnost se již nyní uplatňuje například při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.
Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že v případě poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH. Opatření se ale netýká koncových drobných spotřebitelů, ale je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.
ČR delší dobu prosazují, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti. Země to považují za jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. EK navíc nedávno žádost ČR, Slovenska a dalších zemí o rozšíření tohoto opatření zamítla. Navrhované opatření u elektřiny a plynu směrnice EU umožňuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.