Součástí programu festivalu Olomouc Design Days se stala také jedinečná výstava fotografických aktů s názvem Joans of Ark. Místo vzniku snímků i následného umístění expozice je totožné – pět desítek fotografií je k vidění v olomouckém smarthotelu Nezvalova Archa. Uměleckému zachycení krás nahého lidského těla se ve spolupráci se čtveřicí modelek věnovala ve stylovém prostředí autorská dvojice Jan Procházka a Radka Dušková.
Od úvodu listopadu si mohou lidé prohlédnout v olomouckém hotelu Nezvalova Archa soubor přibližně padesáti aktů, které vznikaly právě v prostorách ubytovacího zařízení poblíž hlavního vlakového nádraží. Majitel a duchovní otec apartmánového samoobslužného hotelu Marek Novotný vybudoval místo s výrazným uměleckým přesahem, o který se postaral zejména český výtvarník, malíř a fotograf Jiří David. Zajímavé prvky jsou k vidění v interiéru i exteriéru hotelu.
„Už loni jsme tu měli premiéru našeho filmu a ty prostory jsme si doslova zamilovali. Kam se podíváte, tam je umění, žádný kout není náhodný. A Marek se svěřil, že už dlouho nosí v hlavě nápad do toho prostředí zasadit modelky a nafotit v Arše sérii aktů, které by nějak přirozeně splynuly s géniem loci. To byla obrovská výzva,“ přibližuje inspiraci pro tvorbu v olomouckém arthotelu fotograf Jan Procházka.
Od února se tak rozběhla tvůrčí činnost, jejímž výsledkem byl vznik tří stovek snímků, část z nich pak zamířila zpět do hotelu k vystavení. Autorská dvojice s fotomodelkami využila všechny možné i zdánlivě nemožné lokace budovy, problémem nebylo ani focení nahé ženy na střeše hotelu v sídlištní zástavbě. „Na střeše jsme vzbudili velký rozruch, myslím, že lidé z okolních paneláků si naše focení taky užili. Sem tam někdo překvapil, třeba když jsme fotili na schodech, kam neustále chodil kouřit někdo z party hodně vesele slavících zahraničních turistů. Také jsme modelku vměstnali do proskleného světlíku v podlaze, což bylo asi nejnáročnější. Často jsme pracovali v noci, kdy to tu má naprosto úžasné kouzlo,“ s úsměvem popisuje zákulisí tvorby aktů Radka Dušková.
Jan Procházka při své umělecké tvorbě nevyužívá možností digitálního fotoaparátu, soustředí se na náročnější a dnes již specifickou disciplínu focení na klasický filmový materiál. „Používáme výhradně starou analogovou techniku, protože je blízká našemu vnímání světa, vyžaduje rozvahu a donutí nás na chvíli zastavit čas, což je stav, kterého se v dnešní době moc nedostává,” vysvětluje olomoucký fotograf, který v posledních třech letech tvoří také kalendáře či různorodé snímky ve spolupráci s Radkou Duškovou.
V Nezvalově Arše jsou tak na výstavě rozmístěné velkoformátové tisky i analogové zvětšeniny, v budově mohou najít návštěvníci i menší polaroidové snímky. Protože prostory Nezvalovy archy jsou hodně členité, rozhodli se autoři k umístění fotografií nejen na zdi, ale i na mnohá méně obvyklá místa. „Něco máme třeba na stropě nebo naopak v podlaze. Často jsou fotky vystavené přímo na místech, kde vznikly, to tomu dává docela zajímavý rozměr,“ upozornila Radka Dušková.
Ta dodává, že výběr vhodných modelek na focení v netradičním prostředí rovněž nebyl snadný. „Čtyři modelky, které se nakonec projektu zúčastnily, ale do prostředí dokonale zapadly. Snažili jsme se, aby byla každá jiná. Tím jsme pokryli i různé emoce od řekněme romantické něžnosti až po docela silnou ženskou energii. Asi proto jsme zvolili název Joans of Ark. Kromě toho odkazu na archu je to i spojení s archetypem hrdinky, která je pro nás symbolem silné ženskosti a nezlomnosti,“ objasňuje spoluautorka snímků a výstavy.
Akty už si mohou v dějišti focení a výstavy zájemci prohlédnout, a to až do konce ledna. Prostory jsou otevřené každý všední den od 9 do 13 hodin. Mimo tuto dobu je možno si domluvit vstup individuálně na telefonním čísle 736 532 211. Jako součást přehlídky Olomouc Design Days proběhne ve čtvrtek 14. listopadu od 18:30 také vernisáž spojená s komentovanou prohlídkou a besedou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.