Z nedávného šetření personální agentury Grafton Recruitment vyplynulo, že nejvíce otevřených pracovních pozic je v Praze a na Ostravsku. Nejvyšší procentuální nárůst volných pozic registruje Královéhradecký a Ústecký kraj, ačkoliv trend je výrazný po celém území ČR. Největší poptávka je po pracovnících v oblasti výroby, a to jak na dělnické pozice, tak i do úseků nákupu, řízení kvality či technologie výroby.
Zatímco Královéhradecký kraj hlásí téměř 100 % meziroční zvýšení počtu volných pozic, v Jihlavě a v Olomouci se situace zásadně nezměnila. V Ústeckém kraji počet volných pracovních pozic stoupl o 40 %, Praha a České Budějovice o 20 % a Ostrava, Plzeň a Zlín o 15 %. Výrazný růst v Královéhradeckém kraji je dán především rozvojem zdejších výrobních provozů, v Ústeckém kraji situaci ovlivnilo několik startupových projektů, které zahájily činnost v uplynulém půlroce.
Více než tři čtvrtiny volných míst jsou podle statistik Grafton Recruitment v technických oborech. Ve výrobě jde o profese jak dělnické (operátor výroby, seřizovač strojů, mistr) tak i inženýrské (procesní inženýr, inženýr kvality, technolog, konstruktér, lean specialista), v IT již tradičně o programátory a vývojáře. Obecně je velká poptávka po skladnících. Vedle těchto oborů jsou poptáváni pracovníci i do sdílených podnikových služeb, kde je důležitá znalost cizích jazyků. Schopnost domluvit se v cizí řeši přitom nabývá na důležitosti napříč pracovním trhem. Příkladem může být Ústecký kraj, kde 4 z 5 volných technických pozic vyžadují dobrou znalost němčiny či angličtiny.
„Nedostatek kandidátů pro dělnické profese začínají firmy řešit nabíráním cizinců. Ti však musí zvládat alespoň základy češtiny a preferováni jsou občané Evropské unie. Nejčastěji jde o pracovníky ze Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska,“ uvádí Martin Ježek, Business Development Director ve společnosti Grafton Recruitment, a dodává: „V případě kvalifikovaných technických či IT pozic firmy nabírají hojně i občany Ruska a Ukrajiny, a to díky jejich perfektnímu technickému vzdělání.“ Důležité je, aby měli zahraniční uchazeči o práci platné všechny doklady, na území státu vstoupili legálním způsobem a měli vyřízená všechna nutná povolení. „To není pro občany ze zemí mimo EU úplně snadné, proto čeští zaměstnavatelé preferují právě pracovníky ze členských zemí Evropské unie,“ okomentoval situaci Martin Ježek. V případě cizinců je přitom velmi dobrá znalost anglického jazyka považována za automatickou.
Kromě vstřícnějšího postoje k cizincům firmy rovněž začínají přehodnocovat nabízené podmínky. Kromě růstu základních mezd se snaží také lépe pracovat s nefinančními benefity. Vše ve snaze udržet si zaměstnance a nedat konkurenčním provozům šanci je přetáhnout.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.