Nacionalisticky orientované jedince by jistě potěšila analýza, kterou provedl a v tomto týdnu prezentoval Český statistický úřad. Analýza se týká cizinecké politiky České republiky a udělování státního občanství občanům jiných zemí. Z dat vyplývá, že Česká republika jednoznačně patří k nejzdrženlivějším zemím v Evropské unii.
Zatímco od roku 2009 počet cizinců v České republice spíše stagnoval, v posledních dvou letech zažíváme relativně velký růst. Jedná se však především o cizince ze zemí Evropské unie, kteří nepotřebují povolení k pobytu. Mohou tak na našem území snadno pracovat. K poslednímu dni roku 2014 na území ČR žilo 451 923 cizinců, z toho většina (55,6 %) na základě povolení k trvalému pobytu. „Počet cizinců v Česku se zvyšuje od roku 2004, kdy jsme vstoupili do EU. Nejvíce se jich přistěhovalo do roku 2008. Poté nastal mírný pokles, resp. krátká stagnace. Až v roce 2013 byl překonán stav roku 2009. Další rychlejší růst je patrný z vývoje posledních dvou let. Stále také platí, že jsme cílovou zemí hlavně pro pracovní migraci,“ potvrzuje Daniel Chytil z Českého statistického úřadu. Největší počet cizinců v ČR pochází z Ukrajiny (23 %), dále ze Slovenska (21 %) a z Vietnamu (13 %).
Více než polovina cizinců na našem území pobývala na základě povolení k trvalému pobytu. Jak upozorňuje Český statistický úřad, oproti jiným zemím v Evropské unii Česká republika uděluje výrazně méně státních občanství – zhruba pět tisíc udělených občanství v roce 2014 řadí Českou republiku na 24. místo z 28 zemí Evropské unie, když například srovnatelné Portugalsko udílí 6krát více občanství než Česká republika. Sousední Německo ročně udělí občanství až 53krát více osobám než Česko. Jak uvádí analýza, v posledním roce se počet udělených státních občanství zdvojnásobil. „Tento nárůst je dán novou právní úpravou, která vešla v účinnost 1. ledna 2014. Mezi cizinci, kteří v roce 2014 získali status občana ČR, převažovali Ukrajinci (40,6 %), Slováci (11,2 %), Rusové (9,1 %), Rumuni (9,1 %) a Vietnamci (5,8 %). Od roku 1999 bylo státní občanství uděleno 54 608 cizincům. Téměř z poloviny se jednalo o osoby ze Slovenska, z 15 % pak o bývalé občany Ukrajiny. Žádná z ostatních zemí nepřekročila 4% podíl,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.
Ačkoliv přibývá žadatelů o mezinárodní ochranu, je zajímavé, že před 15 lety byl počet žadatelů o azyl dvanáctkrát větší než v minulém roce. V roce 2015 jich bylo 1 525, v roce 2001 přes 18 tisíc. „K zemím, z nichž žadatelé nejčastěji pocházejí, patří Ukrajina, Sýrie a Kuba. Azylanti, kterým již byl udělen uprchlický azyl, tvořili v roce 2014 jen 0,6 % cizinců na našem území. Nejčastěji pocházejí z Ruska, Afghánistánu a Běloruska, v případě doplňkové ochrany ze Sýrie,“ uvádí analýza Českého statistického úřadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.