Počasí dnes3 °C, zítra0 °C
Sobota 30. listopadu 2024  |  Svátek má Ondřej
Bez reklam

Absurdní návrat do minulosti. Armáda spásy kritizuje Hrabův návrh kriminalizace bezdomovectví

Vlnu pozitivních i negativních reakcí strhl návrh senátora Zdeňka Hraby (ODS), který by učinil z bezdomovectví trestný čin a v krajním případě by za něj hrozilo vězení. Armáda spásy považuje návrh za zcela nepřijatelný. Tento krok by podle charitativní organizace znamenal návrat k praktikám doby před rokem 1989, kdy byl paragraf o příživnictví používán k perzekuci znevýhodněných lidí. Podle Armády spásy jde o nefunkční a nespravedlivý způsob řešení problému, který je třeba uchopit systémově, nikoli represivně.

Hraba na sociální síti X oznámil přípravu zákona, který by umožnil vykázat z veřejného prostoru bezdomovce, "pro které je ohrožování bezpečí ostatních životním stylem". Chtěl by, aby za nevhodné chování typu znečišťování veřejného prostranství nebo narušování veřejného pořádku byli potrestáni veřejně prospěšnými pracemi, v případě odmítnutí vězením. Počítá také s umisťování bezdomovců do azylových domů.

„Začal jsem pracovat na návrhu, který nabídne pomocnou ruku těm, kteří ji chtěji, a naopak vykáže z veřejného prostoru ty, pro které je ohrožování bezpečí ostatních životním stylem," říká Hraba.

Armáda spásy, která patří mezi hlavní poskytovatele sociálních služeb pro lidi bez domova v České republice, zásadně odmítá návrh kriminalizace bezdomovectví. Podle jejího národního ředitele sociálních služeb, Jana Františka Krupy, je bezdomovectví důsledkem složité kombinace osobních a systémových selhání, nikoli svobodné volby. „Bezdomovectví je už samo o sobě extrémní trest. Jakákoli další sankce je dvojím potrestáním těch nejzranitelnějších,“ říká Jan František Krupa.

Návrh senátora Hraby počítá s tím, že lidé bez domova, kteří by neuposlechli zákazu pobytu na ulici, by byli nuceni opustit veřejný prostor a přesunout se do azylových domů. Armáda spásy však upozorňuje, že kapacity těchto zařízení jsou nedostatečné. V současné podobě systém sociálních služeb nemá šanci absorbovat všechny lidi, kteří by byli zákonem postiženi.

Krupa varuje, že azylové domy se při vynuceném pobytu mohou stát spíše formou domácího vězení, což by narušilo jejich hlavní účel – pomoci lidem v akutní krizi a jejich postupné začlenění zpět do společnosti.

Kriminalizace bezdomovectví by podle Armády spásy nebyla jen neetická, ale i finančně neudržitelná. Náklady na pobyt jednoho vězně jsou výrazně vyšší než náklady na sociální služby nebo bydlení. Navíc by bylo nutné významně navýšit výdaje na policii a vězeňský systém, což by celý návrh udělalo ekonomicky neefektivním.

„Vytvoření systému represí by ve výsledku stálo mnohem více než zajištění dostupného bydlení a prevence. Pobyt ve vězení je nejen drahý, ale také nepřináší žádné řešení tohoto problému. Místo kriminalizace potřebujeme funkční systém podpory lidí v nouzi,“ uzavírá Jan František Krupa.

Foto Michael Daněk

Štítky veřejný prostor, Zdeněk Hraba, bezdomovectví, sociální služby, věznice, azylový dům, Armáda spásy, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Absurdní návrat do minulosti. Armáda spásy kritizuje Hrabův návrh kriminalizace bezdomovectví  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.