Kosovu od roku 2011 ubylo bezmála 12 procent obyvatel. Vyplývá to z údajů nejnovějšího sčítání lidu v zemi, které byly dnes zveřejněny. Počet obyvatel klesl z téměř 1,8 milionu na přibližně 1,6 milionu. Podle oficiálních odhadů 800 tisíc Kosovanů žije a pracuje ve členských státech EU, přičemž polovina z nich bydlí v Německu. Do své vlasti ročně naposílají dohromady stovky milionů eur a tím do velké míry zachraňují zemi.
Etničtí Albánci tvoří přibližně 90 procent obyvatelstva, zatímco zastoupení etnických Srbů zlehka přesahuje tři procenta. Úředníci uvedli, že jejich konečný údaj vychází z odhadů celkového počtu etnických Srbů. Mnozí členové srbské menšiny sčítání bojkotovali, zejména v obcích u severní hranice se Srbskem, uvedl šéf KSA Avni Kastrati.
Kosovo čelí masivnímu odlivu lidí, kteří se stěhují do zahraničí. Podle oficiálních odhadů 800 tisíc Kosovanů žije a pracuje ve členských státech EU, přičemž polovina z nich bydlí v Německu. Kosované, kteří ze své země odešli, již dlouho pro Kosovo představují zdroj záchrany, jelikož svým rodinám ve vlasti ročně posílají dohromady stovky milionů eur.
Sčítání lidu je choulostivou záležitostí v mnoha balkánských zemích, kde klesající porodnost, masová migrace a etnické napětí ztěžují snahu o získání přesných údajů o počtu obyvatel. V Kosovu bylo sčítání v posledních letech opakovaně odkládané.
Nepřátelství mezi Kosovem a Srbskem přetrvává od konce války mezi srbskými silami a povstalci z řad etnických Albánců na konci 90. let. Kosovo je bývalá srbská provincie, která v roce 2008 vyhlásila nezávislost. Bělehrad ovšem jeho samostatnost odmítá uznat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.