Počasí dnes13 °C, zítra11 °C
Pátek 1. listopadu 2024  |  Svátek má Felix
Bez reklam

Schůze poslanců k případu Čapí hnízdo by měla být 23. března

Mimořádnou schůzi Sněmovny k případu Čapího hnízda by měla místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) svolat z podnětu opozičních TOP 09 a ODS na středu 23. března. Poslanci by se k ní měli sejít v 15:30, vyplývá z informací ČTK ze Sněmovny. V případu, v němž figuruje ministr financí Andrej Babiš (ANO), existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací. Babiš se proti tomu ohrazuje.

Vysvětlení kauzy žádají po ministru financí vedle pravicové opozice také koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za chybu při čerpání dotací při její stavbě udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

Část opozice ale poukazuje na možný dotační podvod v souvislosti s postupem, jaký projekt zhruba padesátimilionovou dotaci získal. Firma Farma Čapí hnízdo totiž patřila do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá společnost na evropskou dotaci dosáhla. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, v nichž musela dodržovat dotační podmínku, se firma vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Babiš kauzu považuje za politickou kampaň proti němu.

Podnět k mimořádné schůzi podepsali poslanci TOP 09, ODS a také pět zástupců Úsvitu. Návrh na její svolání čeká už jen na podpis Jermanové, která nyní zastupuje předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček je v zahraničí. Schůze vyvolaná z iniciativy poslanců musí být podle jednacího řádu svolána do deseti dnů od doručení žádosti. Členové dolní komory o ní musí být vyrozuměni nejméně pět dnů předem.

Schůze se nakonec vůbec nemusí uskutečnit, a to v případě, že Sněmovna neschválí její program. Navzdory tomu se ale otevře prostor pro debatu, byť omezený.

Babiš vydal o víkendu k okolnostem vzniku Čapího hnízda prohlášení. V něm přiznal "méně závažné porušení rozpočtové kázně", kdy firma měla z dotací vracet 3,7 milionu korun. Středočeský kraj odvod v podstatě prominul, farma zaplatila asi 37.000 korun. "Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU," zdůraznil Babiš. Vysvětlující dopis pošle všem koaličním poslancům.

Oprávněnost čerpání padesátimilionové dotace prověřuje česká policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiš o víkendu taky uvedl, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. Zprávy o tom, že v jejím čele údajně figuroval bratr jeho partnerky nebo jeho nejstarší dcera, nechtěl komentovat.

Výběr událostí kolem projektu farmy Čapí hnízdo, která nyní patří do holdingu Agrofert a kvůli níž čelí ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vlně kritiky:

2006 - Podle architekta Jiřího Javůrka, kterého v březnu 2012 citoval server idnes.cz, začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru na konferenční centrum. Stejné architektonické studio navrhlo pro Babiše i restauraci Sokolovna v Průhonicích. V roce 2006 se také majitelem zanedbaného areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert.

1. prosince 2007 - Společnost s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofert se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla zprvu a.s. ZZN Pelhřimov.

Únor 2008 - Společnost ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní. "Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti," řekl Andrej Babiš v říjnu 2013. Ve statutárních orgánech společnosti nicméně působili lidé spojení s Agrofertem, sídlila v budovách patřících Imobě. V únoru 2008 podle Babiše také podepsal Agrofert s farmou dohodu o budoucí spolupráci.

20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo. Stejný den byly podpořeny v podobné výši i projekty v zámeckém hotelu Chateau Mcely nebo ve sportovním centru Monínec.

Červen 2010 - Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena. Už v té době byla v médiích běžně spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 - Udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nikdy nezískala.

Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla ale většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila pouze 37.000 korun plus penále.

Říjen 2013 - "S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří," řekl Andrej Babiš týdeníku Respekt v době, kdy jím vedené ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 - Podle prohlášení Andreje Babiše z 13. března 2016 skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu" Čapí hnízdo.

Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.

29. října 2015 - Premiéru měl film Matrix AB režiséra Víta Klusáka. "Myslím, že to je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel," řekl v dokumentu Andrej Babiš o Čapím hnízdě. Už v době uvedení filmu Babiš obvinil Klusáka z "podrazu", nedávno zase tvrdil, že citace byla vytržená z kontextu.

29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Babiš už předtím řekl, že si není vědom žádného pochybení.

2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů na výstavbu farmy Čapí hnízdo.

11. března 2016 - Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala oznámili, že požádají o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Čapího hnízda. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka řekl, že pokud Babiš do úterý 15. či středy 16. března přijatelným způsobem kauzu nevysvětlí, sociální demokraté svolání schůze podpoří.

13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o dotace, nechce ho ale prozradit. Ke kauze také vydal prohlášení.

Zdroj ČTK

Štítky Andrej Babiš, Čapí hnízdo, statek, dotace, Agrofert, poslanecká sněmovna, ANO 2011, ODS, TOP 09, Jaroslava Pokorná Jermanová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Schůze poslanců k případu Čapí hnízdo by měla být 23. března  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.